Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mali aktorzy na scenie

Redakcja
Na kilka godzin scena Centrum Promocji Kultury w Drezdenku (woj. lubuskie), opanowana i zawładnięta została przez małych miłośników Melpomeny.

Dziwne to zjawisko w mieście, w którym nie działa żadna sekcja teatralna dla uczniów szkół podstawowych, ale jednocześnie jakże cenne i potrzebne… Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że w Drezdenku kultura jest jedną z rozpoznawanych marek. Dwa letnie festiwale muzyki kameralnej oraz organowej na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Wakacyjny plener plastyczny, spotkania autorskie oraz przeróżne wystawy, wykłady, spotkania organizowane przez Bibliotekę Miejską im. ks. Tischnera. Unikalne Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, które podobnie jak Biblioteka w swych działaniach wychodzi daleko poza statutowo przypisane. Dwa genialne chóry, skupiające pasjonatów tego typu muzyki, społeczników, zresztą na społecznym działaniu stoi także wiele innych inicjatyw. Kultura w mieście i gminie mogłaby być jeszcze bardziej różnorodna i bardziej profesjonalna, ale to temat na zupełnie inny felieton.

Powoli tworzy się tradycja, bo to już druga edycja, a tak naprawdę trzecia… Ale po kolei, wszystko zaczęło się w Roku Korczakowskim. Szkoła Podstawowa nr 1 w Drezdenku nosząca zaszczytne imię Janusza Korczaka właśnie, realizowała projekt, w ramach którego odbył się Przegląd Teatrzyków Szkolnych o Laur Korczaka. Było to trzy lata temu i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wówczas także odbył się Turniej Wiedzy o Korczaku, w którym uczniowie szkoły skazani byli na sukces, wszak o swym patronie wiedzą bardzo wiele. Formuła zbyt szeroka i różnorodna, by ją kontynuować. Dyrektor SP 1 postanowił niejako pójść za ciosem i w roku następnym odbył się 1. Powiatowy Przegląd Teatrzyków Szkolnych o Puchar Burmistrza Drezdenka. Burmistrz Maciej Pietruszak nie tylko funduje statuetki dla zwycięskich zespołów, ale przede wszystkim jest obecny podczas Przeglądu.

Podobnych festiwali czy przeglądów w naszym kraju jest całe mnóstwo, czy drezdenecki ma szansę stać się wyjątkowym?… Otóż ma i to ogromną, ale koordynujące całością działań z ramienia szkoły panie : Sylwia Czyczyro (nauczyciel bibliotekarz) i Katarzyna Jenek (rodzic), przy wsparciu i zaangażowaniu dyrekcji szkoły, same nie są w stanie nic więcej ponad to, co już osiągnęły. W tym roku 160 wykonawców, 8 zespołów i wszystko bardzo sprawnie organizacyjnie przebiegało. Powtórzę się, ale to świadome powtórzenie, Panie osiągnęły naprawdę wiele. Uczestnicy i pedagodzy wspominali ubiegłorocznych laureatów z Goszczanowca i Strzelec Krajeńskich, to zdobywcy pierwszej i drugiej nagrody. W tym roku niestety nieobecni. Był natomiast zespół prowadzony przez Agnieszkę Kazimierczuk z SP w Trzebiczu i jest progres, w roku 2013 zajęli trzecie miejsce w swojej kategorii, w tym roku uplasowali się o oczko wyżej.

Osiem zespołów szalenie różnorodnych, zarówno jeśli chodzi o formę, świadomość ruchu scenicznego, poprzez dobór repertuaru, interpretację tekstu, aż po warstwę wizualną, scenografię, kostium i rekwizyt. To była ogromna przyjemność pracować w komisji jurorskiej z Kasią Jenek, którą oczywiście pamiętam z czasów licealnych, zawsze kręciła się wokół „artystów”, podobnie zresztą jak i Daria Ćwiertnia-Paprota, z którą i harcerstwo i kabaret, jedynie pani Ewa (…) dyrektorka Muzeum, była dla mnie „świeżynką”; poznaliśmy się dwa miesiące temu. Przyjemnością było także zasiąść na widowni, by obejrzeć popisy małych adeptów sztuki. Dla trzech spektakli warto było wysiedzieć w plastikowych, niewygodnych krzesełkach, bo ich treść i forma rekompensowały wszelkie niedogodności. Pozakonkursowy pokaz dwóch etiud scenicznych z realizowanego projektu teatralnego przez Ośrodek-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Gorzowie Wlkp. Dorosłe kobiety z upośledzeniem intelektualnym w stopniu znacznym wraz ze swoją opiekunką, aktorką (…) czarowały na scenie. Metaforyczna opowieść o wędrówce człowieka przez życie, o potrzebie miłości i akceptacji. Etiudy wykonane w konwencji teatru plastycznego, gdzie jednym z elementów jest muzyka, tutaj rewelacyjnie dobrana, budująca dramaturgię. Proste kostiumy, właściwie tuniki czy alby i kolorowa płachta materiału, która symbolizowała ogień, także w pojęciu ogniska domowego. Wzruszające to było i na dobrą sprawę przestawało się w ogóle liczyć to, że aktorki są sprawne inaczej. Piękne było ich zaufanie nie tylko do aktorki, która w pierwszej części stała z boku, podpowiadając gestami kolejne działania, w drugiej już uczestniczyła razem z nimi. Było bardzo widoczne także wzajemne zaufanie pań względem siebie, a co najważniejsze ogromna radość z bycia na scenie.

Również zachwycali uczniowie szkół podstawowych, dwa przedstawienia szczególnie pieczołowicie przygotowane i odegrane z ogromnym skupieniem oraz zaangażowaniem. SP w Trzebiczu w spektaklu „Czerwony Kapturek szuka księcia” w reżyserii Agnieszki Kazimierczuk. Tutaj także aktorzy bawili nie tylko siebie, ale i publiczność, teatr absurdu, dopracowany scenograficznie, kostiumy jednorodne, z dbałością o każdy szczegół. Uwspółcześniona wersja grimmowskiej historii, w której Kapturek poznaje Księcia na czacie. To Królewicz jest zaczarowaną Żabą, którego odczarować może księżniczka. Pomieszane różne bajki, ale wyszedł z tego szalenie ciekawy tekst, z doskonale opracowanym ruchem scenicznym, zmiany na scenie niemal niezauważalne przez widzów. Brawo i jeszcze raz brawo, mała wiejska szkółka, z doskonale czującą teatr nauczycielką. Dziewczynka wcielająca się w rolę tytułowego Kapturka z takim wigorem i wdziękiem, zawadiacko odegrała tę postać. Skoro bajka to musiał być morał i był oczywiście: „Uważaj bracie jak umawiasz się na czacie”, przesłanie skierowane w takim samym stopniu do dorosłych jak i do dzieci. Spektakl na poziomie ogólnopolskich festiwali teatrów szkolnych, gdzie byliby pretendentem do nagród absolutnie.

W podobny zachwyt wprawili i jury, i publiczność uczniowie z drezdeneckiej Jedynki w przedstawieniu „Szczęśliwy książę” pracujący pod opieką artystyczną Alicji Zachciał i Alicji Graś. Scenograficznie pięknie zaaranżowana przestrzeń miasteczka, kamieniczki jakiegoś królestwa z ce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto