"Jesienna sonata" Mons Kallentoft "Jesienna sonata" Mons Kallentoft

"Jesienna sonata" Mons Kallentoft (© materiały prasowe)

"Jesienna sonata" Monsa Kallentofta, to trzecia część z serii o komisarz Malin Fors. Kryminał, jak czarna chmura, krąży nad głową, zajmuje myśli. Przemakamy nim do suchej nitki. Czegoś jednak jest za dużo. Czyżby Mons spiłował pazurki?

"Tej jesieni otworzyło się niebo. Deszcz dręczył miasto, pola i lasy, ludzi. Padało na wszystkie możliwe sposoby". Kallentoft zmienia nastrój. Nie towarzyszy nam już ani sroga zima, ani piekielne lato. W fosie zamku Skogsa odnaleziono zwłoki mężczyzny. Kim był, czemu został zamordowany i kto jest mordercą? Malin Fors znów szuka odpowiedzi, a nie jest to łatwe gdy tysiąc spraw ciągnie na samo dno. Problemy w domu, powracające obrazy z przeszłości, nierozwiązane sprawy depczące po piętach i w efekcie coraz częstsze sięganie po alkohol. Czy 35-letnia kobieta upora się z własnymi demonami? Czy uda jej się uchwycić sprawcę mordu?

Nietypowa narracja, studium uczuć wszystkich bohaterów, spoglądanie na te same sprawy z różnych, ciekawych stron. I do tego proza chwili - budowanie nastroju, niebanalne opisy. Tak - skandynawski autor znów daje popis swoich możliwości. W słowach zamyka odczucia i zapachy. Wystawia na próbę zmysły czytelników. Mógłby uścisnąć sobie rękę z Dawidem Rosenbaumem. Obaj przyprawiają o sensoryczny zawrót głowy.

Szkoda tylko, że autor "Jesiennej sonaty" wplótł w kryminał dziesiątki marek. Dbanie o szczegóły, czy marny marketing? Na ile Ikea, wódka Explorer, kosiarka Stiga, kuchenka Husqvarna, Microsoft, McDonald, H&M, czy Königsegg wzbogacają powieść? Zdaje się, że tylko rozdrażniają. Kallentoft ma szczęście, że posiada stałych czytelników, bo wspomniana rysa na twórczości i tak nie zniechęci ich do sięgnięcia po czwartą odsłonę przygód Malin Fors. "Zło budzi się wiosną" już w przygotowaniu.

"Jesienna sonata", Mons Kallentoft, Wydawnictwo Rebis

Przeczytaj recenzje poprzednich części serii:

"Ofiara w środku zimy"

"Śmierć letnią porą"

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!