Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Czy nastąpi zmiana pokoleniowa po wyborach?

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Archiwum GK / Anna Kaczmarz
Na listach kandydatów podczas najbliższych wyborów do samorządów różnych szczebli jest sporo młodych twarzy. Okazuje się jednak, że nie wszędzie było ich łatwo znaleźć

Michał Szczerbowski ma 30 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem. Chce zostać radnym miejskim w Oświęcimiu. Podobnych młodych ludzi wśród kandydatów do samorządów różnych szczebli jest sporo, ale jak podkreślają w komitetach wyborczych często trzeba było ich dobrze szukać. Powtarza się opinia, że zdecydowana większość młodego pokolenia nie chce angażować się „w politykę”.

Od 18 do 80 lat

Na listach kandydatów do Rady Miasta w Oświęcimiu jest m.in. 18-letni Mateusz Krzemyk, startujący z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Sporo młodych twarzy jest w KWW Porozumienie dla Oświęcimia, jak 24-letni Daniel Ślagor, czy KWW Koalicji Obywatelsko-Samorządowej KOS 2018, z której o mandat radnej walczy także 24-letnia Aleksandra Kot.

Na listach Prawa i Sprawiedliwości najmłodszym kandydatem jest wspomniany Michał Szczerbowski. - Dokładnie to jestem bezpartyjny, ale postanowiłem skorzystać z propozycji Prawa i Sprawiedliwości - mówi 30-latek. To będzie jego drugi start w wyborach do rady miasta. Osiem lat temu kandydował z listy Samorządnego Oświęcimia. Do zostania radnym zabrakło mu 34 głosów. Wtedy był jeszcze na studiach.

Od 12 lat angażuje się w różnego rodzaju działalność. Współtworzył Rodzinę Kolpinga w Oświęcimiu, oprócz Samorządnego Oświęcimia działa w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych „Razem”, udziela bezpłatnych porad prawnych. - Znajomi żartują sobie ze mnie, pytając, jak na to wszystko znajduję czas - wyznaje Michał Szczerbowski. Przyznaje, że w młodym pokoleniu mało jednak popularny jest trend angażowania się w sprawy publiczne czy społeczne.

Podobnego zdania jest Kazimierz Homa, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej i kandydat KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska do Rady Powiatu Oświęcimskiego. - Wśród naszych kandydatów obok osób doświadczonych mamy młode, które chętnie angażują w pracę dla swoich środowisk. Istotne jest to właśnie, aby byli to ludzie mający dużo energii i chęci pomagania mieszkańcom - mówi Kazimierz Homa. - Generalnie brakuje młodych osób, chętnych do pracy samorządowej. Pewnie zniechęca ich również styl polityki uprawiany „na górze” w Warszawie - dodaje.

Z pewnością za to do jednych z bardziej doświadczonych kandydatów do Rady Powiatu Oświęcimskiego należy 68-letni Stanisław Rydzoń, znany jeszcze wielu oświęcimianom jako poseł związany z lewicą w latach 2001 - 2011. Ma również za sobą lata pracy na różnych szczeblach samorządów. - Nie chcę wracać już do centralnej polityki. Myślę natomiast, że mogę jeszcze podzielić się swoim doświadczeniem w samorządzie - mówi Stanisław Rydzoń, reprezentujący obecnie Porozumienie Samorządowe Powiatu.

Nie jest najstarszym kandydatem w powiecie oświęcimskim. Są tacy, którzy przekroczyli 70 lat, a wśród pretendujących do rady miasta w Oświęcimiu jest na przykład 80-letnia Krystyna Król z KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Więcej młodych z aspiracjami

Wygląda na to, że w powiecie wadowickim młodych z aspiracjami do działalności w samorządach jest więcej. W wyborach do Rady Miejskiej w Wadowicach szczególnie dużo młodych osób widać na listach KWW Akcja Społeczna Wadowice oraz KWW Kukiz ’15.

Na przykład w wadowickim okręgu nr 2 na liście Akcji jest dwoje 21-latków Anna Targosz i Karol Pietłuch oraz niewiele starsza, 23-letnia Agnieszka Pacut, a w okręgu nr 1 komitet ten reprezentuje 21-letnia Dominika Wiktor. Co ciekawe, z tego samego komitetu o fotel burmistrza walczy 68-letni Leon Jamrożek, który z kolei w tej stawce jest najstarszym kandydatem.

„Kukiz ’15” młodą reprezentację wystawił w okręgu nr 4 z 23-letnią Patrycją Janicą z Jaroszowic na „jedynce”. W KWW Mateusz Klinowski Wolne Wadowice postawili m.in. na 27-letnią Agatę Lorkowską, a KWW „Powiat Wadowicki” na 26-letniego Michała Bogała.

Nie brakuje jednak i nestorów, jak 80-letniego Stanisława Matuszyka, kandydata PiS. W komitetach wyborczych w Wadowicach przekonują, że podczas nadchodzących wyborów nastąpi przynajmniej częściowa zmiana pokoleniowa w tutejszych samorządach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolska zachodnia. Czy nastąpi zmiana pokoleniowa po wyborach? - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto