Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolski Kongres Polityki Społecznej

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Redaktor Maciej Zdziarski w akcji.
Redaktor Maciej Zdziarski w akcji. Fot.Henryk Czechowski BINFO
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Krakowie w ramach programu UE Kapitał Ludzki 15 i 16 listopada zorganizował Małopolski Kongres Polityki Społecznej. Podstawowym tematem był "Nie czekając na starość - wyzwania dla polityki społecznej".

Żyjemy w coraz starszym społeczeństwie. Więzi rodzinne są słabsze, opieka społeczna nie zawsze chce lub potrafi spełniać swoje zadania.

To bardzo dobrze, że dyrektor ROPS Wioletta Wilimska, przy współudziale innych instytucji zorganizowała ten kongres. Patronat objęła pani Anna Komorowska żona Prezydenta RP. W jej imieniu występowały: prof. Irena Wóycicka i dr Joanna Staręga Piasek.

Główne hasło kongresu "(Nie)czekając na starość - wyzwania dla polityki społecznej w obliczu demograficznych przemian".

W czasie dwu dni debat odbyły się prelekcje i wykłady oraz panele dyskusyjne. Podstawowym tematem były między innymi takie zagadnienia jak: aktywizacja osób starszych w wieku emerytalnym, zmieniające się potrzeby opieki nad osobami starszymi, podejmowanie strategicznych zadań do rozwiązywania problemów zmian demograficznych.

Bardzo ważnym zadaniem jest, aby zachęcać młodsze pokolenie do włączania w tryby dialogu międzypokoleniowego. Obecne prognozy demograficzna niestety pokazują prawdę o zmniejszeniu się ludzkiej populacji w wieku produkcyjnym.

Prognozuje się, że w 2030 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym na terenie Małopolski wzrośnie o około ćwierć miliona i będzie wynosić 23,8 proc. populacji.

Jest to wyzwanie dla instytucji pomocy społecznej i rodzin, gdzie są osoby w podeszłym wieku. Zadaniem władz jest planowanie oraz wdrażanie koniecznych działań uwzględniające powstałe nowe warunki demograficzne.

Poszczególni prelegenci prezentowali doświadczenia i informacje na ten temat.
Pani prof. Barbara Szatur - Jaworska z
Uniwersytetu Warszawskiego, która wykładem "Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie", zaczęła wątek: jak rozwiązywać problemy starzejącego się społeczeństwa.

Kolejny wykładowca, Jacek Woźniak, pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Planowania Strategicznego Urzędu Marszałkowskie Województwa Małopolskiego przedstawił „Innowacyjne podejście do zmian demograficznych - strategia Małopolski wobec wyzwań starzejącego się społeczeństwa”.

Jakie to ma znaczenie dla starzejącego małopolskiego społeczeństwa niech świadczą fakty działań takich jak: projekt PEOPLE i Strategia Małopolska 2020 w kontekście zmian demograficznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "System zabezpieczenia społecznego w Polsce wobec zmian demograficznych", Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ "Wyzwania Małopolski w kontekście starzenia się społeczeństwa". Podejście strategiczne do problemów ludzi starszych.

W pierwszym dniu odbyła się debata „W okowach dyktatury młodości”, w której wzięli udział studenci z krakowskich wyższych uczelni i seniorzy. Natomiast moderatorem był znany krakowski dziennikarz Sławomir Mokrzycki z TVP Kraków - Kronika Krakowska.

Studenci reprezentowali między innymi : Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczni w Krakowie, Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie. Środowisko młodzieżowe reprezentowali: Magdalena Głód, Zuzanna Czyżewska, Magdalena Obrochta, Joanna Frankowicz, Tomasz Cielesta.

Stronę przeciwną czyli seniorów w dyskusji reprezentowali: Halina Świder, Maria Czernik, Grażyna Gołomyjska, Danuta Kreszowska, Mariusz Klapper.

Ekspertem w debacie był prof. Wiesław Łukaszewski z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Natomiast aktywnie w dyskusję włączały panie prof. Irena Wóycicka i dr Joanna Staręga - Piasek z Kancelarii Prezydenta RP.

Prof. Wiesław Łukaszewski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie był ekspertem w debacie „Nie czekając na starość”.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto