Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Mały Piesek Zuzi" pomaga niepełnosprawnym dzieciom

Redakcja
Labrador retriever - pies wykorzystywany w terapii
Labrador retriever - pies wykorzystywany w terapii http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Afra_013.jpg&filetimestamp=20060430110030
Fundacja "Mały Piesek Zuzi", powstała w 2006 roku. Zajęcia z dogoterapii kierowane są do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, natomiast działania z zakresu szerzenia wiedzy kynologicznej dotyczą wszystkich zainteresowanych mieszkańców Poznania. O fundacji opowie nam Joanna Nawrocka- Rohnka, członek zarządu.

Jesteście Fundacją. Proszę podać pełną nazwę organizacji, miejscowość i kontakt.
- Fundacja na rzecz wspomagania rehabilitacji i szerzenia wiedzy kynologicznej "Mały Piesek Zuzi" Poznań ul. Jarochowskiego 44. Kontakt: [email protected]

Od kiedy działacie i dlaczego założyliście organizację?
- Działamy na rynku od 2006 roku. Fundacja powstała, aby poszerzać wiedzę poznaniaków na temat psów oraz wspomagać rozwój dzieci z różnymi jego zaburzeniami.

Jaki jest główny, najważniejszy cel stowarzyszenia?
- Wspomaganie rehabilitacji i terapii dzieci z różnego rodzaju problemami rozwojowymi oraz podnoszenie poziomu wiedzy poznaniaków na temat psów, udzielanie informacji, jak harmonijnie egzystować z naszymi zwierzątkami.

Do kogo skierowane są Wasze działania i jak duża grupa społeczności Poznania jest nimi objęta?
- Zajęcia z dogoterapii kierowane są do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, natomiast działania z zakresu szerzenia wiedzy kynologicznej dotyczą wszystkich grup wiekowych mieszkańców Poznania.

Czy są już konkretne pomysły i projekty do zrealizowania na ten rok?
- Planujemy objąć bezpłatnymi zajęciami z dogoterapii grupę około 30 dzieci, wyjeżdżamy również na turnus rehabilitacyjny w Bory Tucholskie, a dodatkowo chcemy jeszcze bardziej rozpowszechnić nasze dwa programy edukacji kynologicznej "Bezpieczny-Pies-Przyjaciel" i "Bezpieczny-Pies-Partner".

Czy mieszkańcy chętnie angażują się w Wasze projekty?
- Tak. Do tej pory wszelkie szkolenia miały komplet uczestników. W zeszłym roku programami edukacyjnymi objęliśmy ponad 2 tysiące dzieci z Poznania i okolic.

W jaki sposób promujecie organizację i jakie przynosi to efekty?
- Nasze działania z zakresu dogoterapii promujemy na konferencjach specjalistycznych (pedagogika, fizjoterapia), co skutkuje coraz większą wiedzą specjalistów na temat terapii kontaktowej z udziałem psa, a w efekcie również rodziców zainteresowanych tą tematyką. Dodatkowo staramy się czynnie uczestniczyć we wszystkich działaniach związanych z psami w Poznaniu. Dzięki temu mamy coraz większą ilość wolontariuszy z psami – obecnie to ponad 20 psów i ponad 30 wolontariuszy.

Posiadacie swoją stronę internetową ? Proszę podać adres.
www.psiaterapia.pl

Z jakimi problemami można zetknąć się w pracy społecznej?
- Problemem jest na pewno niski poziom wiedzy posiadaczy psów oraz często brak chęci poszerzania jej. Jeśli chodzi o rodziców naszych podopiecznych, to wielu z nich zgłasza nam problemy związane z finansowaniem zajęć dla dzieci – nie tylko podstawowej rehabilitacji, ale też wizyt u pedagogów, psychologów, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne. Dodatkowo, często wielu z nich potrzebuje po prostu wsparcia psychicznego.

Jak układa się współpraca z władzami lokalnymi, zakładami pracy?
- Dobrze. Współpracujemy z Urzędem Miasta w zakresie realizacji projektu "Kejter też poznaniak”. Ale oczywiście marzy nam się jeszcze większa współpraca w zakresie finansowania zajęć z dogoterapii, dla dzieci potrzebujących tego.

Czy podejmujecie współpracę z podobnymi organizacjami do Waszej?
- Tak. Współpracujemy z wieloma organizacjami zajmującymi się dziećmi - jak na przykład: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Zawsze Razem" z Poznania, Stowarzyszenie Osób Niesłyszących "Ton" z Poznania, Stowarzyszeniem "Razem" z Rybnika, oraz wieloma innymi. Z kolei z zakresu kynologii z Fundacją "Psia Wachta" z Poznania.

Co daje członkom działalność w stowarzyszeniu?
- Oprócz satysfakcji z pomocy dzieciom oraz ich rodzicom, każdy wolontariusz może poszerzyć swoją wiedzę na bezpłatnych szkoleniach oraz nauczyć się praktycznej pracy z psami. Dodatkowo nasi wolontariusze to również ludzie, którzy często zaprzyjaźniają się ze sobą, więc mogą zyskać przyjaciół na dobre i złe czasy.

Jesteśmy grupą osób, która bardzo profesjonalnie podchodzi do wszelkich działań podejmowanych przez naszą Fundację.

Dziękuję za przedstawienie fundacji. Życzę dalszej owocnej pracy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto