Zezwolenie na korzystanie z konta przez dzieci to w opinii niektórych osób jakaś forma skracania dzieciństwa Zezwolenie na korzystanie z konta przez dzieci to w opinii niektórych osób jakaś forma skracania dzieciństwa

Zezwolenie na korzystanie z konta przez dzieci to w opinii niektórych osób jakaś forma skracania dzieciństwa.

Praktyka pokazuje, że coraz więcej dzieci korzysta z kont bankowych. Kiedyś, aby założyć rachunek ROR koniecznością było ukończenie 18 roku życia. Obecnie wystarczy 13 lat i zgoda rodziców. Warto założyć dziecku konto?

Rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy dziecka zazwyczaj tylko nieznacznie różni się od tego, z którego korzystają jego rodzice. Podstawowym ograniczeniem konta jest to, że wszystkie zmiany (jak np. zmiana limitów transakcji) wymagają zgody rodziców. Ponadto na kontach nastolatków często występują limity wypłat i wpłat. Opłaty związane z prowadzeniem kont dla dzieci zazwyczaj są niewielkie lub zupełnie nie istnieją. Przed założeniem konta warto jednak dokładnie przeczytać i przeanalizować umowę, aby poznać wszystkie szczegóły i ewentualne „koszty ukryte”.

Do zalet kont dla dzieci można zaliczyć wygodę i przyzwyczajanie naszych milusińskich do korzystania z bankomatu i usług bankowych. Nie musimy się obawiać, że dziecko zgubi gotówkę i czy wystarczy mu pieniędzy – zawsze możemy przelać dodatkowe środki. Jeżeli konto jest oprocentowane, dziecko uczy się oszczędzania, choć należy tu zaznaczyć, że oprocentowanie rachunków bankowych jest bardzo niskie – lepiej sprawdzą się tu lokaty, nawet krótkoterminowe. Warto także zadbać o dodatkową edukację finansową naszych pociech oraz naukę zarządzania posiadanymi przez siebie środkami. Dzięki rachunkowi bankowemu dziecko jest w stanie doładować sobie telefon oraz kupować rzeczy przez Internet.

Nie każdy rodzic lubi formalności, a z tymi związane jest zakładanie i często korzystanie z konta. Dodatkowo należy mieć na uwadze możliwość zgubienia karty przez dziecko (sytuacja ta wiąże się z koniecznością jej zastrzeżenia) oraz ewentualne dodatkowe koszty związane z korzystaniem z bankomatów innych banków (szczegóły w umowie). Wadliwe może także okazać się ułatwienie związane z zakupami przez Internet, jeżeli nie chcemy by nasze dziecko wydawało kieszonkowe na zbędne rzeczy. Zezwolenie na korzystanie z konta przez dzieci to także w opinii niektórych osób jakaś forma skracania dzieciństwa. Z korzystaniem z bankomatu i posiadaniem własnego rachunku przez dziecko może także w niektórych środowiskach wiązać się prestiż, przez co nasz milusiński może uważać się za lepszego od swoich rówieśników, którzy nie korzystają z kart ani banków. To także warto mieć na uwadze.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!