W sobotę, 10 grudnia rozpoczął się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Akcja trwała od godziny 12 w sobotę do południa w niedzielę, 11 grudnia. W całej Polsce napisano 141 624 listy w obronie więźniów sumienia.

Listy pisano w ponad 250 miejscach w Polsce i 80 krajach świata.
Również Zespół Szkół nr 5 z Jastrzębia-Zdroju włączył się do akcji, która trwała całą noc. W ZS nr 5 do listy pisali zarówno nauczyciele, uczniowie i rodzice, jak również przedstawiciele władz z posłem na Krzysztofem Gadowskim na czele, naczelniczką Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, Anną Hetman, radną Sejmiku Województwa Śląskiego czy majorem Mirosławem Mateją z Zakładu Karnego Jastrzębie.

Na blogu Amnesty można było przeczytać około godziny 19: "Jest nas coraz więcej, brakuje stolików! Oby tak dalej! Sportowcy już rozgrzani, za chwilę mecz w obronie naszych więźniów sumienia... Na liczniku 250."

Najwięcej listów napisano w obronie Inez i Valentiny z Meksyku, więźniów obozu pracy Yodok w Korei Północnej, więźnia sumienia z Indonezji Filepa Karmy oraz 20-letniego studenta z Azerbejdżanu, Jabbara Savalana.

Wielu piszących, którzy w swoim zamierzeniu mieli poświęcić akcji kilka godzin,
powracało spontanicznie następnego dnia rano, aby wznowić swoją pracę. Takim przykładem niezmordowanego piszącego może być radna, Lucyna Maryniak.

Sytuacja w okolicach północy wyglądała następująco: "Wlewamy w siebie hektolitry kawy, pizza w drodze... Niestrudzenie mimo wszystko wciąż piszemy.... napisaliśmy już 666 listów! Już 39 minut po północy... kawy nie ma, pizza dotarła po dwóch godzinach.. Na liczniku 779 listów."

Listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane można pisać przez cały rok. Wystarczy zapisać się do sieci Pilnych Akcji na www.amnesty.org.pl, aby regularnie otrzymywać informacje o osobach, których sytuacja wymaga interwencji.

Szczegółowa relacja z Maratonu Pisania Listów w całej Polsce na blogu: maraton.amnesty.org.pl

Zepół Szkół nr 5 w Maratonie uplasował sie na 30 pozycji na 159 miejsc. Gratulujemy.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.
Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!