Matura Matura

Matura. (© Dziennik Bałtycki Robert Kwiatek)

Dyrektor CKE w Warszawie apeluje w rozmowie z gazetą internetową Wiadomości24.pl o niedokonywanie zmian w wyborze przedmiotów maturalnych przez uczniów na ostatnią chwilę. Wyjaśnia też cele przygotowania arkuszy na próbną maturę w marcu.

Obecny dyrektor CKE w Warszawie, Marek Legutko, zachęca do poznania wymagań uczelni jak najszybciej, by nie zmieniać decyzji na ostatnią chwilę. – Mimo takiej możliwości, chciałbym, aby jak najmniej uczniów zmieniło na ostatnią chwilę przedmiot, który chcą zdawać.

Przypomnijmy, że termin złożenia ostatecznej deklaracji maturalnej upływa 7 lutego 2008 r. Legutko obawia się o rzetelne przygotowanie uczniów. – Weźmy jakikolwiek przedmiot, np. biologię. Jak uczeń, który zdeklaruje się zdawać biologię dopiero w lutym może się dobrze przygotować do matury? – mówi. Podkreśla, że powinna to być rzetelna, kilkuletnia praca. Zwraca uwagę, że o nauce do matury uczniowie powinni pomyśleć dużo wcześniej, niż na 3 miesiące przed.

Zeszłoroczni maturzyści po raz pierwszy musieli dokonać wyboru: egzamin pisemny tylko na poziomie rozszerzonym albo tylko na poziomie podstawowym. Wcześniej można było wypełnić i arkusz podstawowy, i rozszerzony. – Podczas matury próbnej w listopadzie 2006 r. uczeń mógł zobaczyć, jak wygląda poziom rozszerzony i ewentualnie zmienić swoją decyzję – mówi Marek Legutko.

Taki egzamin ma służyć głównie zmierzeniu się z ogromnym stresem, jaki towarzyszy maturze. Obowiązywały będą takie zasady, jak na egzaminie majowym - żadnych telefonów komórkowych na sali, elegancki strój (tu Legutko wspomina swoją maturę, którą, jak mówi, dokładnie pamięta). Szczególną uwagę dyrektor CKE zwraca na osoby z różnymi dysfunkcjami, dla których zostaną przygotowane specjalne arkusze. Mówi, że takie osoby są dla niego szczególnie ważne. Chce, aby one również się sprawdziły.

Data przeprowadzenia egzaminu próbnego będzie oczywiście jednakowa dla wszystkich szkół w Polsce. Dokładne terminy będą znane jeszcze w tym roku kalendarzowym. Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu maturalnego 2008 dostępne są pod adresem internetowym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!