Znana na całym świecie para wędrowców, których "znakiem rozpoznawczym" są towarzyszące im osły i psy, od kilku tygodni przemierza ziemię świętokrzyską. W minioną niedzielę, 22 maja 2011 roku, pojawili się w Ćmielowie na święcie tego miasta, słynącego z wytwarzania porcelany.

Werner Farenholz pochodzi z Niemiec, a jego żona, Marianne Lovlie z norweskiego Lillehammer; on jest z wykształcenia inżynierem budownictwa, ona informatykiem. Po ukończeniu studiów pracowali w swoich zawodach, jednak różne okoliczności sprawiły, że porzucili ciepłe posadki i stabilizację życiową. Spotkali się we Włoszech. To tam zdecydowali, że resztę życia chcą spędzić ze sobą i z... wolnością, a tę miała im dać wędrówka po świecie.

Wędrują od 15 czerwca 1981 roku, a więc już blisko 30 lat. W tym czasie odwiedzili 43 kraje. Byli we wszystkich krajach europejskich, a także w Rosji, Algierii, Maroku. Przemierzyli 250 tysięcy kilometrów. W Polsce są po raz drugi, mimo iż podczas pierwszego pobytu w naszym kraju, w 2009 roku, ktoś zastrzelił im jednego z trzech osłów. To te zwierzęta pomagają "wiecznym wędrowcom" nieść bagaże. Dawną Kielecczyznę odwiedzają po raz pierwszy. Byli już w Prawęcinie, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Kunowie, Bałtowie. Są zauroczeni urokiem tego regionu, zwłaszcza Gór Świętokrzyskich.

Kolejnym celem Wernera i Marianne oraz ich zwierząt (poza osłami towarzyszami wędrówki jest kilka piesków) jest Annopol, skąd udadzą się na Ukrainę. Następnie planują zwiedzić Krym i Mongolię.

Marianne i Werner odwiedzili Polskę

Marianne i Werner to bardzo sympatyczni i komunikatywni ludzie. Nie mają nic przeciwko fotografowaniu ich czy filmowaniu. Warto więc zatrzymać się przy nich i porozmawiać o życiu, wędrowaniu. Warto też wesprzeć ich jakimś datkiem. Nawet za najmniejszy wędrowcy są niezwykle wdzięczni.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!