Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzec 2011 w kancelarii prezydenta Komorowskiego

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
arch. Kancelarii Prezydenta
Kolejny miesiąc prezydentury Bronisława Komorowskiego w zasadzie nie różnił się od dotychczasowych. Kilka wydarzeń wstrząsnęło jednak krajem, kilka wywołało gorące dyskusje w mediach i rodzinnym gronie.

Wtorek, 1 marca
Z inicjatywy śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w tym dniu obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Pałacu Prezydenckim zorganizowano uroczystości podczas których Bronisław Komorowski przyznał pośmiertne odznaczenia bohaterom antykomunistycznego podziemia. Złożył również wieńce przed tablicą na murze więzienia mokotowskiego, gdzie 1 marca 1951 roku stracono z rąk UB kierownictwo IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Środa, 2 marca
W ramach Forum Debaty Publicznej, prezydent rozpoczął prace związane z tworzeniem forum środowisk wiejskich przy Prezydencie RP. "Warunki życia na wsi" - pod takim tytułem odbyła się pierwsza debata, inaugurująca dyskusję na temat problemów wsi.

Polska prezydencja oraz jesienne wybory parlamentarne były tematem spotkania Bronisława Komorowskiego z Donaldem Tuskiem. Spotkanie rozpoczęło cykl konsultacji w sprawie wyznaczenia ostatecznego terminu wyborów. Wstępnie przyjęty termin określono na 16 lub 23 października. Decyzja prezydenta zostanie ogłoszona pomiędzy 1 a 7 sierpnia. W pierwszych dniach października planowany jest w Polsce szczyt Partnerstwa Wschodniego.

Sobota, 5 marca
Prezydent wraz z małżonką spędzili ten dzień w Wiśle i Zakopanem. Pobyt wypełniły spotkania z uczestnikami biegu narciarskiego "Biegnę po nowe życie", promującego transplantologię. Para prezydencka uczestniczyła również w uroczystościach związanych z zakończeniem kariery sportowej przez Adama Małysza.

Czwartek, 10 marca
Odbyło się 19. posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego, którego prezydent jest Wielkim Mistrzem. Podczas posiedzenia dokonano wyboru Kanclerza Orderu - został nim Władysław Bartoszewski oraz Sekretarza Kapituły - Aleksander Hall. Członkami kapituły są profesorowie Krzysztof Penderecki, Henryk Samsonowicz i Wiesław Chrzanowski.

Piątek, 11 marca
Rozpoczęto debatę nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym. Zapis debaty ws. OFE.

Zgłoś się do konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku!

Poniedziałek, 14 marca
W Wiśle w Beskidach doszło do spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydenta Łotwy Valdisa Zatlersa. Celem rozmów było zacieśnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, zarówno w kontekście całej Unii Europejskiej, jak i regionu Morza Bałtyckiego.

Czwartek, 17 marca
Podczas odbywającego się w Warszawie IV Forum Bezpieczeństwa Euroatlantyckiego Bronisław Komorowski odniósł się do współpracy NATO i Rosji. "Kwestią dzisiaj żywo dyskutowaną i do pewnego stopnia dzielącą jest oczywiście perspektywa szybszej albo wolniejszej współpracy w takich newralgicznych punktach jak sprawa np. budowy systemu obrony przeciwrakietowej" - powiedział prezydent, dodając "chyba nikt nie wątpi", że budowa dwóch systemów obrony przeciwrakietowej, ale "budowanych z myślą o ich koordynacji i współdziałaniu, jest czymś dużo lepszym niż budowanie dwóch odrębnych systemów niezdolnych do współpracy i nie budowanych z myślą o kooperacji - to wszyscy czujemy".

Piątek, 18 marca
(...) Jest gigantyczna pozytywna zmiana, jeśli chodzi zarówno o poziom modernizacji Sił Zbrojnych, jak i posiadane przez nie umiejętności, możliwości powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu z ministrem obrony, szefem BBN i kierowniczą kadrą MON i Sił Zbrojnych..

Wtorek, 22 marca
Prezydent RP podczas uroczystego obiadu, w przeddzień dnia przyjaźni polsko-węgierskiej, podejmował prezydenta Węgier Pala Schmitta. "(...) Ustanowienie tego szczególnego święta to nie tylko wyraz głębokiej wzajemnej sympatii, która łączy nasze społeczeństwa, ale również jest to podkreślenie wyjątkowego w skali europejskiej zjawiska wspólnoty losów" - powiedział prezydent.

"Nie tylko bitwy, nie tylko interesy gospodarcze, nie tylko wspólna rodzina w UE i NATO, nie tylko współpraca naukowa nas wiążą, wiąże nas też życie artystyczne" - mówił Schmitt.
Na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Królewskiej w Warszawie, prezydenci odsłonili tablicę W Hołdzie Narodowi Węgierskiemu upamiętniającą węgierską pomoc wojskową dla Polski w latach 1919-21.
Poniedziałek, 28 marca
Prezydent wraz z Anną Komorowską przebywali z dwudniową wizytą w Estonii. Podczas spotkania z Toomasem Ilvesem rozmawiano o sytuacji w Afryce Północnej, Unii Europejskiej i w strefie euro.

"Podjęcie decyzji przez Sojusz Północnoatlantycki o dowodzeniu operacją w Libii oznacza również współodpowiedzialność w wymiarze politycznym wszystkich krajów członkowskich, w tym i naszego. Nie musi jednak oznaczać bezpośredniego zaangażowania w operację o charakterze militarnym" - powiedział prezydent Komorowski.

"Operacja w Libii za chwilę się skończy. Polska i Estonia dobrze wiedzą, że pokonać dyktaturę może być prosto, ale znacznie trudniej na tym miejscu jest wybudować demokrację" - dodał prezydent Ilves.

Środa, 30 marca
"Projektowana zmiana ma charakter propozycji ewolucyjnych, działań zmierzających do pogłębienia ważnego procesu, jakim jest decentralizacja władzy i konsekwentne zmierzanie do zwiększania wpływu społeczności lokalnych na wszystkie decyzje dotyczące kształtu ich małych ojczyzn" - powiedział prezydent podczas Forum Debaty Publicznej, podczas której zaprezentowano propozycje kancelarii prezydenta.

Uczestniczący w spotkaniu eksperci i samorządowcy podkreślali, że projekt w sprawie samorządów jest propozycją rewolucyjną i historyczną w myśleniu o relacjach władza-obywatel.
Projekt ustawy
Prezydent:
-odznaczył
Order Orła Białego 1 osobę
Krzyż Wielki Odrodzenia Polski 7 osób
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 12 osoby
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 14 osób
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 25 osób
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 63 osoby
-powołał 29 sędziów
-podpisał 11 ustaw
-zawetował 1 ustawę (Ustawa z dnia 25 lutego 2011 r. o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto