(© Agnieszka Łuczakowska - Dziennik Zachodni)

Tylko do 7 lutego maturzyści mogą nanosić ostatnie poprawki w deklaracjach maturalnych. Uczniowie mogą zmieniać przedmioty oraz poziomy trudności.

Wstępną deklarację maturzyści składali do 30 września ubiegłego roku. To był czas na zastanowienie się i zweryfikowanie wyboru, zwykle pod kątem przyszłych studiów. Jeśli uczniowie chcą nanieść zmiany - maja czas do 7 lutego.

Jakie przedmioty cieszą się największą popularnością? Jak co roku - WOS, geografia i historia. Dużo abiturientów wybiera biologię. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie matematyką, ale tylko w dobrych i renomowanych liceach, gdzie młodzież pewna jest swojej wiedzy z tego obszaru. Co więcej - matematyka jest bezwzględnie wymagana na kierunki ścisłe - techniczne i inżynieryjskie, które dają konkretną i dobrze płatną pracę.
Matura pisemna składa się z 3 obowiązkowych przedmiotów - języka polskiego, języka obcego nowożytnego i jednego wybranego przedmiotu. Można także zdawać oprócz tego do trzech wybranych przedmiotów dodatkowych, ale tylko na poziomie rozszerzonym. Warto pamiętać, że niezaliczenie przedmiotu dodatkowego, przy zdanych przedmiotach obowiązkowych na min. 30 proc., nie przekreśla naszej matury. Maturę i tak uważa się za zdaną.

Na zmiany w deklaracjach maturalnych mogą wpłynąć w dużej mierze wyniki próbnej matury, organizowanej przez Gazetę i Wydawnictwo Operon. - Zdarzało się, że zadania na poziomie rozszerzonym takiej matury były łatwiejsze niż powinny. A na podstawowym znów za trudne. Słabsi mogą sugerować się wynikami takich matur i zmienić decyzje. W efekcie mogą być niemile zaskoczeni na prawdziwym egzaminie - cytuje Gazeta słowa egzaminatora z jednej z OKE.

Wybór przedmiotu i poziomu trudności ma duże znaczenie przy rekrutacji. Jeżeli kandydat na studia nie ma na świadectwie maturalnym przedmiotu wymaganego przez uczelnię na konkretny kierunek, to najczęściej nie jest uwzględniany w procesie rekrutacji. Podczas selekcji kandydatów na studia duży wpływ może mieć matura zdawana na poziomach rozszerzonych. Jeden punkt uzyskany z poziomu rozszerzonego ma najczęściej dwa razy większą wagę, niż jego odpowiednik z podstaw.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!