(© logo turnieju)

Od niedzieli 15 stycznia w Serbii rozpoczynają się X Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Podopieczni Bogdana Wenty na tegoroczny europejski championat mają trzy jasne cele: zdobyć medal oraz awansować do igrzysk i mistrzostw świata.

Mistrzostwa Europy w Serbii są ostatnią szansą na zapewnienie sobie udziału w jednym z turniejów kwalifikacyjnych na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Ze Starego Kontynentu do Anglii maja szanse jeszcze jechać tylko dwie reprezentacje. Prócz Polaków o kwalifikacje do stolicy Wielkiej Brytanii walczą Serbia, Słowacja, Niemcy, Czechy, Macedonia, Rosja, Norwegia oraz Słowenia.

Do głównych faworytów europejskiego mundialu należą Francuzi, na których od igrzysk w Pekinie nie ma na nich mocnych. Do Serbii reprezentacja Trójkolorowych przyjedzie w najmocniejszym składzie i kolejny raz interesuje ich tylko złoto. Do walko o medale powinni włączyć się również Szwedzi, Chorwaci, zawsze mocni Duńczycy, gospodarze Serbowie oraz ...Polacy.

Wprawdzie biało-czerwoni od kilku lat są jedną z głównych sił w światowym szczypiorniaku, potwierdzając to medalami na mistrzostwach świata będzie im niezwykle trudno zdobyć medal. Chociaż trener Bogdan Wenta nie stawia nas w gronie faworytów, realnie mierzy w awans na igrzyska.

Nasi szczypiorniści na poprzednich ME zajęli czwarte miejsce, będąc krok od wywalczenia historycznego medalu. Wtedy jednak Polacy grali w swoim optymalnym składzie. W Serbii zaś reprezentacja wystąpi bardzo mocno osłabiona. Z powodu kontuzji, nie zagrają bowiem Szmal, Marcin Lijewski i Tomasz Rosiński. To sprawia, że nadrzędnym celem Polaków jest wywalczenie miejsca w turnieju kwalifikacyjnym do igrzyska.

Wszystkie spotkania grupy A mistrzostw biało-czerwoni rozegrają w belgradzkiej hali Pionir Arena. Najtrudniejszym meczem będzie pierwszy mecz zarazem mecz otwarcia turnieju z Serbami. Gospodarze bowiem to bardzo silny zespół, w którym wielu zawodników na co dzień występuje w najlepszych ligach świata.
Będzie to spotkanie, który ustawi dalszą rywalizację w grupie. W przypadku sukcesu podopieczni Bogdana Wenty znajdą się w komfortowej sytuacji i spokojnie będą mogli spokojniej przygotowywać się do dalszych gier.

Kolejnym przeciwnikiem czwartej drużyny poprzednich mistrzostw Europy będą Słowacy. To teoretycznie najsłabsza ekipa, której pokonanie jest zadaniem minimum Polaków. Bowiem pokonanie tej drużyny prawdopodobnie wystarczy by awansować do rundy zasadniczej mistrzostw.

Ostatnim pojedynkiem naszych Orłów będzie mecz z aktualnym wicemistrzem świata Danią. I będzie mecz jak finał. Skandynawowie to bowiem mistrzowie Europy sprzed czterech lat i wicemistrzowie z ostatniego championatu. Kiedy to przegrali po dramatycznym spotkaniu z Francuzami.

Wszystkie mecze pokażą na żywo w TVP Sport, TVP2 i TVP HD.

Mecze grupowe Polaków na ME:

15.01 (niedziela) 18.15
Polska - Serbia
17.01 (wtorek) 18.15
Słowacja - Polska
19.01 (czwartek) 18.15
Polska - Dania

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!