okładka okładka

okładka (© wydawnictwo G+J)

"Nie ma bardziej humanistycznej dziedziny nauki - bliższej człowiekowi, ściślej z nim związanej i wpływającej na praktycznie każdy aspekt jego życia" - twierdzi Jan Stradowski.

Książka "Medycyna wokół nas" to zbiór 19 artykułów napisanych przez dziennikarzy oraz ekspertów z dziedziny medycyny. Jej autorami są: szef działu nauki "Focusa" Jan Stradowski, dziennikarz Rafał Jemielita, dziennikarka Aleksandra Kowalczyk, dziennikarz i podróżnik oraz doktor biologii molekularnej Jakub Urbański, sekretarz redakcji miesięcznika "Bluszcz" Ewa Rąbek, pracownik naukowy Krzysztof Mizera, dziennikarka Agnieszka Szymczak, dziennikarka Anna Piotrowska, dziennikarz Andrzej Kus oraz dziennikarka Małgorzata Minta.

Zaprezentowane w niej artykuły dotyczą różnych aspektów życia, w których wykorzystywana jest medycyna. Jan Stradomski słusznie zauważa we wstępie, że medycyna towarzyszy nam od początku życia aż po jego koniec. Pomaga nam chronić się przed chorobami dzięki szczepieniom. Doradza, co jeść i jak żyć, by zachować zdrowie - zarówno fizyczne jak i umysłowe. Zwalcza mniej i bardziej uciążliwe choroby. (...) Nie ma bardziej humanistycznej dziedziny nauki - bliżej człowiekowi, ściślej z nim związanej i wpływającej na praktycznie każdy aspekt jego życia

Najbardziej zainteresował mnie artykuł Agnieszki Szymczak "Kryminalne zagadki ekshumacji". Autorka pokazuje, że nawet po tysiącach lat można odkryć przyczynę czyjejś śmierci. Przykładem może być Oetzi, czyli "Człowiek Lodu", który został zabity w 3300 roku p.n.e. - 60 km od miejsca urodzenia. Dzięki rozwojowi technik badawczych wiemy dziś o nim niemal tyle, co o współczesnych ofiarach przestępstw. Specjaliści od archeologii sądowej coraz częściej odkrywają prawdę o zbrodniach i tożsamości ludzi sprzed nie tylko tysięcy, ale też setek i dziesiątek lat. Jest to zdumiewające, że na podstawie kości można ustalić wzrost, masę, a nawet wiek ofiary. W dodatku, badania genetyczne pomagają zidentyfikować bezimienne kiedyś ciała. Z artykułu można także dowiedzieć się o przyczynach śmierci Napoleona, Beethovena i Chopina.

Niezwykle interesujący wydał mi się także artykuł Aleksandry Kowalczyk "Weterynaria ekstremalna". Pokazuje, jak weterynaria poszła do przodu, podąża śladem "ludzkiej" medycyny. Dializa nerek, transfuzja krwi, wszczepienie rozrusznika serca, transplantologia - to tylko niektóre metody przedłużenia życia naszego pupila. Do tego dochodzą przeróżne badania do tej pory przeznaczone jedynie dla ludzi, takie jak np. rezonans magnetyczny, ultrasonografia czy elektrokardiografia. Jedyną barierą są możliwości finansowe właściciela. Endoproteza stawu biodrowego wszczepiona psu, który cierpi na zaawansowaną dysplazję kosztuje około 7000 zł plus koszty operacji, nitinolowe pierścienie, które usztywniają tchawicę - 5000 zł, a przeszczep nerki - 10000 dolarów. Operacje mogą wydłużyć życie psa czy kota o 2–5 lat. Powstaje zatem pytanie, czy gra jest warta świeczki? Zważywszy na to, że istnieje ryzyko, że zwierzę nie przeżyje operacji.

Moją uwagę przykuł również artykuł Jana Stradowskiego "Polska kleszczach". Jak wiadomo temat jest jak najbardziej aktualny. Kleszcze, jedne z najdoskonalszych stworzeń na Ziemi, stanowią duże zagrożenie dla człowieka. Amerykańscy mikrobiolodzy uważają nawet, że terroryści mogą posłużyć się kleszczami, by przygotować broń biologiczną nowej generacji. Choć wydaje się to żartem, jest w tym wiele prawdy. Bowiem pajęczaki te przenoszą liczne choroby, które atakują układ nerwowy i prowadzą do śmieci lub trwałej niepełnosprawności. Zatrważające jest to, że istnieje ponad 800 ich gatunków. Jednak najniebezpieczniejsze są kleszcze pospolite i łąkowe. Autor przestrzega przed tymi groźnymi stworzeniami i obala mity ich dotyczące.

"Medycyna wokół nas" jest ciekawą lekturą, napisaną bardzo rzeczowym językiem. Zaprezentowane w niej artykuły są na dość wysokim poziomie, poza tym są bardzo różnorodne. Można się dowiedzieć m.in. dlaczego ludziom tak smakują słodycze, tłuste potrawy oraz słone przekąski, jak bada się mumie, czy powinno się zabijać kąsającego nas komara oraz jaki jest przepis na herosa. Oczywiście jedne artykuły zainteresowały mnie bardziej, inne mniej. Ale ogólnie książka mi się spodobała. Polecam ją szczególnie osobom interesującym się różnymi aspektami medycyny.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!