Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metal Hammer Festival 2010. Przegląd wykonawców

Jacek Okniński
Jacek Okniński
Plakat promujący imprezę.
Plakat promujący imprezę.
27 sierpnia Katowicki Spodek wypełni się dźwiękami ciężkiej muzyki. Na jubileuszowej, piątej edycji Metal Hammer Festival nie zabraknie przedstawicieli światowej czołówki. Oto sylwetki poszczególnych zespołów.

Impreza rozpocznie się o godz. 13.30 występem rodzimej kapeli - Votum. Formacja powstała w 2003 roku z inicjatywy Adama Kaczmarka i Aleksanda Salamonika. Po trzech latach premierę miał debiutancki singiel "Jestem", składający się z trzech utworów. Dystrybucją krążka zajęło się czasopismo "Heavy Metal Pages".

W rok po wydaniu materiału przyszedł czas na dokonanie zmian kadrowych (doszedł nowy basista, oraz klawiszowiec). Votum odeszło od początkowej, stricte klasycznej odmiany Heavy Metalu w stronę bardziej progresywnego brzmienia.

Osiem miesięcy poświęcili na prace nad albumem koncepcyjnym "Time Must Hale a Stop". Tuż po zakończeniu nagrań zespół opuścił dotychczasowy perkusista, zastąpiony przez Adama Łukaszka.
Album był promowany teledyskiem do utworu "The Pun", wyemitowanym po raz pierwszy w jedynkowym "Teleexpresie". Votum dość szybko zyskało ogólnokrajową sławę, co potwierdza trzecie miejsce w plebiscycie na najlepszy debiut 2008 roku przeprowadzonym pośród czytelników "Metal Hammer Polska".

Jeszcze w tym samym roku Votum zagrało na festiwalu w Jarocinie, zaś utwór "The Pun" umieszczono na składance "Generacja XXI." W następnym roku utwór ten został wybrany przez słuchaczy brytyjskiego radia European Klassik za trzeci najlepszy utwór roku.

23 listopada 2009 roku wyszedł drugi, także koncepcyjny, album "Metafiction". Premiera światowa odbyła się 25 kwietnia.

Muzyka Votum zawiera w sobie elementy klasycznego Heavy Metalu oraz cięższych odmian tego gatunku i rocka progresywnego. W asortymencie zespołu znaleźć można wykonania akustyczne oraz ballady. Na swych koncertach zespół używa wizualizacji, zaprojektowanych przez studentów warszawskiego ASP. Ilustracje przedstawiają wizualne treści utworów i wprowadzają słuchaczy do historii opowiadanych przez albumy.

Dyskografia

* Time must have a stop (2008)
* Metafiction (2009)

Niecałą godzinę później na scenie pojawi się brytyjski Jurojin. Zespół uformował się w 2008 roku, zaś jego obsada jest dość niestandardowa - rockowy gitarzysta, jazzowy basista, drugi - metalowy gitarzysta i bębniarz grający na indyjskiej odmianie tego instrumentu. W pierwszych dniach lipca wyszedł debiutancki album "The Living Measure of Time", który z miejsca został okrzyknięty jednym z najlepszych debiutów.

Magazyn "Kerrang" tak pisze o albumie: "Wspaniały debiut... trzeba tego posłuchać, aby uwierzyć, że w taki sposób można w ogóle grać. Jedna z najbardziej niezwykłych kapel 2010 roku". "Sonic Abuse" dodaje: "...intrygujący i fascynujący... jeden z najlepszych nowych zespołów tego roku." Magazyn "Rocksound" natomiast tak recenzuje ten materiał: "Jurojin z pełnym impetem wchodzi na muzyczną scenę, nie pozostawiając niczego przypadkowi (...), a chwile wytchnienia daje ci tylko po to, abyś mógł pozbierać szczękę z podłogi."

Za produkcję krążka odpowiada Drew Mazurek (znany ze współpracy z Linkin Park i HIM). W muzyce wykonywanej przez Jurojin spotykamy się z prawdziwym kalejdoskopem stylów, od rocka i metalu, przez alternatywę i progresję, po brzmienia orientu.

Tuż po godz. 15 zgromadzonej publiczności zaprezentuje się szwedzka Katatonia. Zespół jest uważany za jednego z pionierów doom metalu, a założony został w 1987 roku przez dwóch przyjaciół, Jonasa i Andersa. W 1993 roku wyszła pierwsza płyta grupy, "Dance of December Souls", która cieszy się obecnie kultową pozycją wśród miłośników tej odmiany metalu.

W dalszych latach funkcjonowania zmianie uległo brzmienie zespołu, przechodząc w stronę progresywnego metalu i rocka naznaczonego depresyjnym wydźwiękiem. Zmiany były spowodowane kłopotami zdrowotnymi wokalisty.

W 2006 roku premierę ma album "The Great Cold Distance" , wkrótce uznany za jedną z najważniejszych płyt Szwedów, wypromowany na trasie po Stanach Zjednoczonych, w której udział wziął portugalski Moonspell. Ostatni, ósmy już studyjny album Katatonii już teraz doczekał się opinii najlepszego i najbardziej różnorodnego, zawierając sobie głębokie, klimatyczne brzmienie połączone z elementami progresji i folku.

Dyskografia

* Dance of December Souls (1993)
* Brave Murder Day (1996)
* Discouraged Ones (1998)
* Tonight's Decision (1999)
* Last Fair Deal Gone Down (2001)
* Viva Emptiness (2003)
* The Great Cold Distance (2006)
* Night Is the New Day (2009)
O godz. 16.30 rozpocznie się występ kolejnej szwedzkiej kapeli - Pain of Salvation. Korzenie zespołu sięgają roku 1984, w którym to wokalista i gitarzysta w jednej osobie - Daniel Gildenlöw założył formację Reality, mając wtedy zaledwie 11 lat. Pomimo młodego wieku członków zespołu, uzyskał on spore zainteresowania mediów, z uwagi na duże możliwości muzyczne.

Jesienią 1987 roku zakwalifikowali się do konkursu "Swedish Annual Music Contest, Rock - SM." Startowali w nim jako najmłodsi uczestnicy w historii. Daniel Gildenlöw otrzymał nagrodę w kategorii "najlepszy wokalista." W 1990 do zespołu dołącza nowy perkusista, Johan Langell. Podobny los spotkał posadę basisty, której obsada zmieniła się dwa razy. Wpierw przejął ją Magnus Johansson, potem Gustaf Hielm.

W roku 1991 zespół po raz pierwszy wystąpił pod nazwą Pain of Salvation. W jego następstwie muzyków spotkała się z entuzjastycznymi reakcjami z strony fanów i mediów. Lata 1991-1994 przeminęły pod znakiem tryumfów na konkursach, na których często nagradzano ich umiejętności. Część konkursowych utworów znajduje się na płycie "Entropia" i w postaci bonusu do japońskiego wydania "One Hour by the Concrete Lake".

Dopiero w roku 1994 skład zespołu staje się prawie kompletny - basistą zostaje brat Daniela, Krostoffer. Trwają również poszukiwania klawiszowa. Wybór pada na Frederika Hermanssona, który wszedł w skład PoS w 1996 roku. Zespół zdecydował się na nagranie pierwszego, w pełni profesjonalnego dema.

Taśma spodobała się dwóm firmom - Marquee/Belle Antiqua i Roasting Mouse. To pod skrzydłami tej drugiej nagrano w 1997 pierwszy krążek studyjny, wspomnianą wcześniej "Entropię". W Azji miał on premierę w 1997 roku, zaś Europa musiała czekać jeszcze dwa lata. Album zebrał same świetnie recenzje.
Druga płyta, „One Hor by the Concrete Lake” została wydana w Azji pod koniec 1998 roku, w Europie na początku 1999 i pod jego koniec w Stanach Zjednoczonych. Krytycy nie szczędzili pochwał dla dzieła Szwedów, co umożliwiło im podpisanie kontraktu z wydawnictwem Inside Out i jej amerykańską odnogą, InsideOut America.

Po krótkiej przerwie Pain of Salvation zaczęło pracę nad trzecim albumem w swoim dorobku, „The Perec Element, part 1” . Jego długość wynosi ponad 72 minuty, a proces nagrywania trwał 11 tygodni. Pod koniec 2001 roku powstawał kolejny krążek, "Remedy Lane", wydany w styczniu 2002. Fani okrzyknęli go najlepszym w dorobku kapeli.

W wrześniu 2004 roku wydano jeden z najambitniejszych projektów grupy, „BE”. Po raz pierwszy w historii materiał grupy podzielił fanów i krytyków na dwa obozy. Przeciwnicy zarzucali muzykom niepotrzebne eksperymenty muzyczne i narzucenie zbyt ciężkiej, filozoficznej tematyki. W utworach wykorzystano autentyczne wiadomości od fanów otrzymane za pośrednictwem telefonu. Odtworzono je w spokojniejszej, akustycznej części albumu.

Kolejna płyta zatytułowana „Scarsick” miał swą premierę 22 stycznia 2007 roku. W jednym z wywiadów Daniel wyjawił, że jest on kontynuacją pomysłu z „The Perfect Element, part I.” W maju 2009 wyszedł ostatni krążek Pain of Salvation, „Road Salt One.” Dźwiękowo nawiązuje on do rockowej stylistyki dekady lat 70. Szwedzi wystąpią w spodku celem jego promocji.

Dyskografia

* Entropia (1997)
* One Hour by the Concrete Lake (1998)
* The Perfect Element, part I (2000)
* Remedy Lane (2002)
* "BE" (2004)
* scarsick (The Perfect Element, part II - “he”) (2007)
* Road Salt - Ivor (2010)
W kwadrans przed godz. 18 zagra drugi zespół reprezentujący polską scenę rockową, Riverside. Powstanie kapeli datuje się na rok 2001, zaś sama inicjatywa wyszła od gitarzysty Piotra Grudzińskiego i perkusisty, Piotra Kozieradzkiego. Zespół w błyskawicznym tempie poszerzał grono fanów, zarówno w Polsce i zagranicą. Ostatni album, „Anno Domini High Definition” zajął pierwsze miejsce zestawienia OLiS w Polsce, oraz uzyskał status złotej płyty.

Skład zespołu zamykają: wokalista i basista, Mariusz Duda i klawiszowiec Jacek Melnicki. W 2003 roku, w limitowanej edycji 300 sztuk, ukazało się pierwsze demo zatytułowane „Riverside”. W grudniu wyszedł pierwszy singiel, „Out of Myself.” Pod koniec roku zespół opuścił Jacek Melnicki, zastąpiony przez Michała Łapaja.

7 marca 2005 roku odbyła się premiera minialbumu „Voices in My Head”. 8 października wyszedł singiel „Conceiving You”, poprzedzający wydanie drugiego studyjnego albumu „Second Life Syndrome”. Holenderski magazyn "Aardshock" i niemiecki "Eclipsed Magazine" uznały płytę albumem miesiąca.

10 czerwca 2007 roku ukazał się kolejny singiel „02 Panic Room” zwiastujący trzeci album. 24 września staje się on faktem i nosi tytuł „Rapie Eye Movement”. Z płyty wydano kolejny singiel, „Schizophrenic Prayer”. Zaś singiel „02 Panic Room” doczekał się statusu złotej płyty.

19 czerwca ubiegłego roku wydany został czwarty już album, „Anno Domini High Definition”.

Dyskografia

* 15 grudnia 2003 - Out of Myself
* 31 października 2005 - Second Life Syndrome
* 24 września 2007 - Rapid Eye Movement
* 19 czerwca 2009 - Anno Domini High DefinitionO godz. 19 można spodziewać się występu jednej z głównych gwiazd festiwalu - szwedzkiego Opeth. Nie jest to zespół obcy polskim fanom, gdyż wielokrotnie już występował w naszym kraju, w tym już jeden raz na Metal Hammer Festival.

Pierwszym efektem działalności Opeth był wydany w 1994 roku longplay „Orchid”. Płyta została ciepło przyjęta przez krytyków. Recenzenci portalu Allmusic.com określili ją "ponad-epicką progresywno-deathową potwornością złożoną w równym stopniu z piękna, co z brutalności"

Rok 1996 przyniósł z sobą krążek „Morningrise” odznaczającego się długością zawartych na nim utworów. 20 minutowy „Black Rose Immortal” jest najdłuższym w historii zespołu. W dwa lata później światło dzienne ujrzał „My Arms, Youre Hearse”. Po raz pierwszy pojawiają się riffy zaczerpnięte z progressive metalu. Wyraźnie zaznacza się też obecność nowego perkusisty, Martina Lopeza. Kolejne lata przyniosły przełom. Doszło do współpracy pomiędzy liderem formacji Porcupine Tree, Stevenem Wilsonem, a Åkerfeldtem. Efektem był studyjny krążek „Black Water Park” z 2001 roku.

Obaj muzycy chwaląc sobie wspólną pracę podtrzymywali ją przy okazji nagrywania nowego materiału. Tak też doszło do wydania „Deliverance” w 2002 i „Damnation” z 2003 roku. Åkerfeldt podjął wyzwanie stworzenia dwóch płyt w ciągu siedmiu tygodni. Opłaciło się, gdyż ta druga zapewniła zespołowi szwedzką nagrodę Grammy w kategorii najlepszy album hardrockowy.

W 2005 roku Opeth podpisał kontrakt z Roadrunner Records. Pojawiły się obawy, że duży wydawca wymoże na zespole zmianę stylu gry. Okazały się one bezpodstawne, gdyż zespół tylko na tym zyskał. Wydany longplay „Ghost Reveries” zadebiutował na 64. miejscu amerykańskiego zestawienia sprzedaży, zaś w rodzinnej Szwecji na miejscu 9. Sukces komercyjny został poparty artystycznym, krążek zyskał bardzo przychylne recenzje.

Rok później z względów zdrowotnych z zespołu odszedł perkusista, Martin Lopez, zastąpiony przez swego imiennika, Martina Axenrota. W 2007 roku, po 16 latach wspólnego grania z szeregów Opeth wystąpił Peter Lindgren, zastąpiony przez Fredrika Åkessona.

Nowy skład zajął się pracą nad nowym materiałem. W końcu wydano „Watershead”, będącego mieszanką death metalu z progresywnym rockiem. Krążek zadebiutował na 23 pozycji listy Billboardu.

Dyskografia

* Orchid (1995)
* Morningrise (1996)
* My Arms, Your Hearse (1998)
* Still Life (1999)
* Blackwater Park (2001)
* Deliverance (2002)
* Damnation (2003)
* Ghost Reveries (2005)
* Watershed (2008)
Wreszcie, o godz. 21 na scenę wyjdzie zespół uważany za gwiazdę tegorocznej edycji Metal Hammer Festival, KoRn. Amerykanie powracają do Polski po dwóch latach od ostatniego koncertu w warszawskiej stodole. Tym razem będą promować swoje ostatnie dzieło „Korn III - Remember Who You Are” , promowanego klipem do utworu „Oildale” .

Działalność zespołu rozpoczęła się na dobre w 1994 roku, kiedy to wyszedł album "KoRn". Wcześniejsza nazwa L.AP.D. została zastąpiona łatwiejszą, ze słynnym logiem napisanym przez Jonathana lewą ręką, z litera „K” zamiast „C” i charakterystycznym, odwróconym „R”. Tematyka utworów dotyczy bólu, samotności i walki z demonami przeszłości. Już po dwóch latach wypełnionych udziałem w licznych trasach koncertowych ukazuje się druga płyta „Life is Peachy”.

Szczytowym okresem zespołu było nagranie albumu „Follow The Leader” z okładką autorstwa słynnego rysownika komiksów, Todda McFarleana przedstawiającego małą dziewczynkę grającą w klasy na krawędzi skalnej skarpy. Płyta sprzedała się na tyle dobrze, że pokryła się 5-krotną platyną.

Dobrą passę kontynuowało „Issues” wydane rok później. Niemniej, z powodu kontuzji perkusisty zespół musiał odwołać wszystkie koncerty w 2001 roku, zaś poszczególni członkowie skupili się na samodzielnej twórczości. Wystarczy wspomnieć zaangażowanie Daviesa w komponowaniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Królowa potępionych” .

Powrót do wspólnej pracy nastąpił już w kolejnym roku, dając fanom krążek „Untouchables” . Konwencyjnie utwory odchodziły od pierwotnej stylistyki zespołu, stając się bardziej mroczne i ciężkie. Opinie były podzielone - od zachwytów, po rozczarowanie i wzmożoną krytykę.
W 2003 roku wyszedł „Take A Look In the Mirror”, będący próbą powrotu do muzycznych korzeni. Album nie powtórzył sukcesu poprzednich i przez fanów został uznany za początek końca, co potwierdzić miało odejście Heada z zespołu.

Kolejnym dowodem miał być materiał zawarty na „See You On The Rother Side”, uznany za wielkie rozczarowanie. Elektronika i industrialne motywy wyparły to coś, co było uważane za sedno muzyki KoRn. Co złośliwsi wróżyli rychły koniec istnienia kapeli.

W 2007 wyszła płyta pozbawiona tytułu, zwana po prostu „Untitled". Przyjęto ją znacznie lepiej od poprzedniej. Tym razem elementy industrialu wydały się być naturalniejsze, komponując się z pozostałymi częściami utworów. Zaczęto wierzyć, że pomimo zmian w składzie, KoRn powrócił do formy z poprzednich lat.

Dowodzi tego wydane w tym roku "Korn III: remember Who You Are" , z którego utwory zostaną zagrane w spodku, dając fanom możliwość wyrobienia własnej opinii na temat nowego wcielenia KoRna.

Dyskografia

* KoЯn (11 października 1994)
* Life Is Peachy (15 października 1996)
* Follow the Leader (18 sierpnia 1998)
* Issues (16 listopada 1999)
* Untouchables (11 czerwca 2002)
* Take a Look in the Mirror (25 listopada 2003)
* See You on the Other Side (6 grudnia 2005)
* Untitled (31 lipca 2007)
* KoRn III - Remember Who You Are (12 lipca 2010)

Dane na temat imprezy:

Katowicki Spodek

13.30 - Votum
14.20 - Jurojin
15.10 - Katatonia
16.35 - Pain Of Salvation
17.45 - Riverside
19.00 - Opeth
21.00 - Korn

Bilety w sprzedaży za pośrednictwem Metalopolis.pl, Ticketpro.pl, ebilet.pl, Ticketonline.pl, Ticketportal.pl, Kupbilet.pl, Eventim.pl i Bileteria.pl.

Ceny biletów (w przedsprzedaży/ w dniu koncertu):
Loża - 400/ 450 złotych
Sektor H i J - 275/ 300 złotych
Sektor czerwony i niebieski do X rzędu - 170/ 185 złotych
Sektor niebieski od XI rzędu - 140/ 150 złotych
Płyta (miejsca stojące) - 160/ 175 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto