Chmury nad Polską Chmury nad Polską

Chmury nad Polską (© NASA)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla terenu praktycznie całej Polski ostrzeżenia przed silnym wiatrem oraz przed podtopieniami wzdłuż pobrzeży kraju. Zalecamy ostrożność!

Od godziny 18.00 na terenie większości województw obowiązywać będą ostrzeżenia pierwszego stopnia (w skali 2-stopniowej), ostrzegające przed silnym wiatrem. Zalecenia obowiązują do godziny 3.00 (10.XI.) dla województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i Ziemi Lubuskiej. Do godziny 12.00 dla woj. zachodnio-pomorskiego i do godziny 18.00 dla województw: łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

We wszystkich województwach spodziewany jest wiatr o średniej prędkości 50 km/h, w porywach osiągający 90 km/h. W pasie nadmorskim porywy wiatru mogą osiągać prędkość 100 km/h. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane zostało dla województwa pomorskiego gdzie średnia prędkość wiatru będzie wynosić ok 55 km/h w porywach do 72 km/h, a w strefie nadmorskiej do 90 km/h. Należy spodziewać się uszkodzeń lub zniszczeń zabudowań, pozrywanych dachów i linii napowietrznych, wyrwanych drzew i utrudnień w komunikacji.

Dodatkowo dla terenów nadmorskich wydano ostrzeżenie przeciwpowodziowe, gdzie spodziewany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej, co będzie skutkowało zalaniem obszarów przylegających bezpośrednio do morza oraz podmywaniem brzegów, szczególnie klifowych.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!