Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta narciarskie - Przemyśl

Jacek Andrzej Kwiatkowski
Jacek Andrzej Kwiatkowski
Wyciąg narciarski na stoku w Przemyślu
Wyciąg narciarski na stoku w Przemyślu Grzegorz Karnas / materiały prasowe UM Przemyśl
Narciarski stok ze wspaniałą panoramą miasta? To możliwe i jak się okazuje również wiele więcej. Bo nie samym śniegiem żyją narciarze. Co proponują zimą polskie miasta narciarskie? Dziś odpowiada prezydent Przemyśla - Robert Choma.

Jacek Andrzej Kwiatkowski: Co jest największym atutem miasta i okolic w sezonie zimowym?
Prezydent Przemyśla Robert Choma: Przede wszystkim jego położenie. To ono sprawia, że miasto jest atrakcyjnym miejscem, by spędzić tu urlop bez względu na porę roku. Usytuowane jest u podnóża Karpat, na skrzyżowaniu tras w Bieszczady, do Lwowa i na dawne Kresy. Stąd może być również doskonałą bazą wypadową, bądź ciekawym przystankiem dla podróżujących we wspomniane Bieszczady, do krajów Europy Wschodniej, Słowację czy na Bałkany.

Wspomniana gęsta sieć szlaków turystycznych, jak i liczne ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne prowadzą przez kompleksy leśne z rezerwatami przyrody, które można podziwiać i przemierzać zarówno w letniej jak i zimowej scenerii. Zimą istnieją dogodne warunki dla narciarstwa biegowego i zjazdowego. Myślę, że miłośników „białego szaleństwa” zainteresuje jednak przede wszystkim nasz stok narciarski.

Przemyśl należy do Forum Miast Narciarskich. Co zatem może zaproponować narciarzom?
Stok powstał niemal w samym centrum Przemyśla – jego otwarcie nastąpiło w styczniu 2006 roku. Jest usytuowany na zboczu góry Zniesienie, skąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama naszego uroczego miasta. Na szczycie stoku, znajduje się jedyny w Polsce wiadukt narciarski (nad ulicą Pasteura). Stok jako inwestycja została zrealizowana z inicjatywy lokalnych władz samorządowych, a obecnie jednostką zarządzającą jest Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Od chwili otwarcia stok jest stale wzbogacany o kolejne obiekty i udostępniane są kolejne atrakcje i możliwości dla miłośników wypoczynku aktywnego. Obecnie do dyspozycji są m.in. trzy trasy narciarskie o długości 830, 820 i 1200 m, „ośla łączka” (wraz z wyciągiem orczykowym) o długości 50 m i różnicy poziomów 3 m, dwie kolejki: dolna 2-osobowa dowożąca narciarzy z parkingu zlokalizowanego przy ul. Sanockiej o długości 270 m, różnicy poziomów 39 m i przepustowości 1050 osób na godzinę oraz kolejka górna kursująca wzdłuż tras zjazdowych o długości 740 m, różnicy poziomów 110 m i przepustowości 1656 osób na godzinę. Na terenie stacji narciarskiej funkcjonują 2 punkty gastronomiczne (na szczycie stoku), wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego (przy parkingu dolnym) oraz szkółka narciarska (przy „oślej łączce”). Trasy narciarskie są ratrakowane oraz w razie potrzeby sztucznie oświetlone i naśnieżane. Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR i Przemyskiego PCK oraz narciarskie patrole Straży Miejskiej i Policji. W sezonie zimowym stok jest czynny w godzinach 9.00-21.00. Narciarzy obsługuje automatyczny system dostępu ski-pass a kasy biletowe zlokalizowane są zarówno przy parkingu przy stacji dolnej na ul. Sanockiej jak i w „goprówce” przy stacji górnej. Aktualne informacje dotyczące warunków śniegowych oraz możliwości korzystania z obiektów stoku udzielane są w kasach biletowych. Szereg szczegółowych informacji, aktualne cenniki, mapkę stoku czy też zapowiedzi imprez i zawodów organizowanych na stoku możecie Państwo otrzymać za pośrednictwem strony internetowej: www.przemysl-stok.pl.

Znajdziecie tam też Państwo niezbędne informacje teleadresowe oraz możliwość obejrzenia naszego stoku za pośrednictwem kamer internetowych.

Jakie są najnowsze możliwości uprawiania sportów i aktywności, które dostarczają atrakcji dla rodzin i dzieci - również tych nie jeżdżących na nartach.
Ofertę zimową stoku uzupełnia sztuczne lodowisko zlokalizowane w sąsiedztwie stacji dolnej, a dla osób lubiących jeździć na sankach oddany został do użytku tor saneczkowy o długości 350 m z wyciągiem. W wydzielonej części stoku narciarskiego znajdują się też trasy rowerowe, na których poza sezonem zimowym można uprawiać sporty rowerowe (cross country oraz downhill). W mieście funkcjonują również kryty basen, korty tenisowe, czy boiska sportowe. Aktywny wypoczynek można uskuteczniać całymi rodzinami, bez względu na wiek, zarówno w samym Przemyślu jak i jego okolicach, a to dzięki wyjątkowym walorom krajobrazowo-przyrodniczym jak i istniejącym szlakom turystycznym i ścieżkom dydaktyczno-przyrodniczych. Sieć szlaków sprzyja uprawianiu turystyki aktywnej – w lecie głównie pieszej i rowerowej. Okolice oferują możliwości uprawiania myślistwa, jeździectwa, paralotniarstwa i czy też turystyki kajakowej poprzez wielokilometrowe spływy kajakowe rzeką San choćby z pobliskiego Krasiczyna. Coraz popularniejszą formą aktywności jest też nordic walking. Przez cały rok można też skorzystać z bogatej oferty rajdów czy wycieczek po Pogórzu Przemyskim, które można przemierzać pieszo, rowerem a nawet konno.

Proszę o rekomendowanie 3 miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić podczas ferii zimowych w Państwa mieście.
Trudno wybrać tylko 3 miejsca z tak wielu wartych odwiedzenia w Przemyślu. Gdybym jednak miał odnieść to wyłącznie do najbardziej unikalnych, charakterystycznych i wyróżniających nasze miasto od innych to wskazałbym zwiedzenie Muzeum Fajek i Dzwonów połączone z wizytą u któregoś z naszych mistrzów fajczarskich lub ludwisarskich. Najlepiej zrobić to przybywając na nasze
Święto Fajki, by wziąć udział w barwnym korowodzie, turnieju wolnego palenia fajki i imprezach towarzyszących, podczas których nasi rzemieślnicy prezentują swe wyroby. Jeśli Przemyśl to oczywiście i legendarna Twierdza, która odegrała poważną rolę podczas I wojny światowej. Twierdza dzisiaj, to 45-kilometrowe pasmo 15 głównych i kilkudziesięciu pomocniczych fortów wokół Przemyśla i kilkanaście mniejszych obiektów militarnych w granicach samego miasta. Większość fortów jest dostępna dla zwiedzających. Wokół miasta został wyznaczony niezwykle malowniczy czarny szlak turystyczny, atrakcyjny dla osób poruszających się pieszo, jak również rowerami górskimi. Niemal do każdego fortu można również dojechać samochodem. Wreszcie Zamek Kazimierzowski, gdzie działa najstarszy w Europie założony w 1869 r. amatorski teatr "Fredreum" a co roku organizowana jest teatralna Wiosna Fredrowska. Analiza ruchu turystycznego, którą regularnie przeprowadzamy na podstawie ankiet, wskazuje, że poza wymienionymi przeze mnie obiektami, dużym zainteresowaniem cieszą się również Kopiec Tatarski, nasze muzea (głównie wspomniane Muzeum Fajek i Dzwonów, Muzeum Historii Miasta czy mini-muzeum w bunkrze z okresu drugiej wojny światowej). Jest też kilka wartych odwiedzenia atrakcji w okolicach, jak Zespół Pałacowo-Parkowy w Krasiczynie, Arboretum w Bolestraszycach czy Sanktuarium Maryjne w Kalwarii Pacławskiej. Wszystkie te miejsca są pamiątką naszego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
Jakie danie może być regionalnym przebojem zimy, którego koniecznie trzeba spróbować będąc tutaj?
Wiele z funkcjonujących w Przemyślu lokali gastronomicznych posiada w swej ofercie pyszne i pożywne dania kuchni regionalnej oraz kresowej, których można spróbować wracając ze szlaku turystycznego bądź po szaleństwach na stoku narciarskim. Wyjątkowo smakują u nas pierogi lub naleśniki przyrządzane na kilkanaście różnych sposób, jak i niezrównane gołąbki z ziemniakami.

Gdzie można szukać informacji o najciekawszych atrakcjach i wydarzeniach w mieście?
Podstawowym, najpełniejszym i na bieżąco aktualizowanym źródłem jest nasza strona internetowa, dostępna pod adresem www.przemysl.pl. Uruchomiliśmy też oficjalny profil Miasta Przemyśla na popularnym portalu społecznościowym facebook. Idea powstania profilu była taka, aby nie była to kopia strony miejskiej, lecz bardziej przyjazne miejsce dla wszystkich sympatyków naszego miasta. Pojawiają się tam więc zarówno ważne komunikaty, ale też wpisy bardziej na luzie, przemyskie ciekawostki, zaproszenia na imprezy kulturalne (również te nieformalne), informacje kulturalne i turystyczne oraz różne konkursy z nagrodami. Kolejne wpisy i aktualności są codziennie uzupełniane, a dodawanie komentarzy i możliwość prowadzenia dyskusji przez internautów, sprawia, że jest to strona bardziej „żywa”, otwarta i przyjazna dla ludzi. Powstał też kanał wideo dla Miasta Przemyśla na najpopularniejszym serwisie na świecie pod adresem: www.youtube.com/tvprzemysl. Obecnie na naszym kanale wideo dostępnych jest kilkadziesiąt filmów, podzielonych na kategorie. Wśród nich m.in. profesjonalne filmy promocyjne, jak i kolekcja reportaży z wydarzeń i imprez odbywających się w naszym mieście. Poza tym w mieście działa Informacja Turystyczna na ul. Grodzkiej, utrzymujemy stały kontakt z mediami, gdzie promujemy nasze wydarzenia. Prowadzimy również działalność wydawniczą, poprzez materiały promocyjne udostępniane w ośrodkach turystycznych lub podczas polskich i zagranicznych targów turystycznych. Materiały te cieszą się dużym powodzeniem ze względu na ładną szatę graficzną jak i bogatą zawartość merytoryczną i kompleksowość zawartych w nich informacji. Dodam, że większość z tych wydawnictw jest dostępna również w językach obcych.

Tekst: Jacek Andrzej Kwiatkowski (podziękowania dla pana Przemysława Grządziela - UM Przemyśl za pomoc w realizacji materiału)
Więcej informacji: ImprezyMiejscaTrendy.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto