Mat Mat

Mat. promocyjne Kina Muranów.

Co wiemy o zespole Dawna? Często chyba niewiele... Fotograf Oiko Petersen postanowił pokazać nam tych ludzi w niezwykłych fotografiach. 21 marca kino "Muranów" w Warszawie zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego.

"Downtown Collection - Miasto Downów" jest dokumentalnym zapisem pracy fotografa z modelami chorymi na zespół Dawna.

Świat osób z zespołem Downa okazał się zaskakujący zarówno dla Oiko Petersena, jak i dla nas. Ich bezgraniczna szczerość, naiwność i prostota myślenia są tutaj wartością; jak sam Oiko mówi w filmie "nie spotkałem w życiu prawdziwszych ludzi...".

"Podróż do Downtown - Miasta Downów pozwoliła nam oderwać się na chwilę od zwykłej codzienności i zastanowić, co dla nas jest naprawdę ważne. Podział na my - oni przestał istnieć - czytamy na stronie kina "Muranów". Także tam, dokumentaliści wypowiadają się o filmie:
"Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu, filmowaliśmy pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, obserwowaliśmy kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania. Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy są?".

Autorzy dokumentu podkreślają, że świat osób z zespołem Downa okazał się dla nich wszystkich zaskakujący. Ich szczerość, naiwność, prostota myślenia pokazane zostały w materiale jako niepowtarzalna wartość.

Ciekawie wyglądała praca na planie filmowym. Dokumentaliści wybrali metodę "cierpliwego oka" i tak oswajali bohaterów z kamerą, aby obecność ekipy stała się niezauważalna, była normalnością. "Zwykle na zdjęciach obecna była tylko jedna osoba, która pełniła funkcję reżysera, operatora, dźwiękowca. Nie używaliśmy dodatkowego oświetlenia. Świadomie zrezygnowaliśmy z narzędzi, które dodają walorów estetycznych obrazowi filmowemu, po to, by uchwycić "moment prawdy" - czytamy w zapowiedzi reportażu na stronie kina.

Strona autora fotografii: http://www.oikopetersen.com

scenariusz i reżyseria: Piotr Śliwowski, Marta Dzido
zdjęcia: Piotr Śliwowski, Marta Dzido, Michał Wiśniowski
montaż: Marta Dzido
korekta barwna: Krzysztof Wykrota
postprodukcja dźwięku: Grzegorz Martecki
produkcja: emotikonfilm, 2010 Warszawa

Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Downtown Collection Miasto Downów". Pokaz odbędzie się 21 marca o godz. 12 w kinie Muranów w Warszawie.

Aby zarezerwować zaproszenie na film, należy wysłać e-mail pod adresem: m.marczewska@bardziejkochani.pl. W treści e-maila należy podać swoje imię, nazwisko i ilość zamawianych zaproszeń. O ich odbiorze Stowarzyszenie Bardziej Kochani poinformuje na swojej stronie
www.bardziejkochani.pl w dziale Aktualności.

Zaproszenie są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona.

Współautor artykułu:

  • Magdalena Wróbel

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!