25 maja każdego roku na całym świecie powracamy pamięcią do dzieci, które nie powróciły do swych domów. Na które wciąż czekają ich bliscy.

Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest kwiat niezapominajki, to doskonała okazja do podjęcia dyskusji o problemie zaginięć dzieci i młodzieży w Polsce.

Według policyjnych statystyk każdego roku ginie bez wieści ok. 7-8 tys. osób małoletnich - podaje Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP.

Największa grupa zaginionych to młodzież w wieku między 14 a 17 rokiem życia. Rocznie jest to ponad 6 tys. osób czyli ok. 90 % wszystkich zaginięć w kategorii do 18 roku życia. Do 6 roku życia ginie 500 dzieciaków rocznie, zaś w wieku 7 – 13 lat około tysiąca.

Nie wiemy co się z nimi stało, jaki jest ich los. Jak wyglądają?

- Tworzeniem progresji wiekowej zaginionych zajmuje się Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Progresja wiekowa, w najprostszej definicji, to postarzanie wizerunku danej osoby w oparciu o wiedzę o procesach starzenia się osób - mówi podinspektor Dariusz Zajdel, ekspert w CLKP oraz biegły z zakresu badań antroposkopijnych.

Przy tworzeniu portretu biegli bazują na wyglądzie rodziców, pomocne są fotografie zaginionego dziecka itp.


Anna Jałowiczor - w październiku skończy 32 lata. 24 stycznia 1995 r. wyszła z zabawy karnawałowej ze szkoły w Simoradzu (woj. śląskie). Nigdy nie dotarła do domu, w którym czekała opiekująca się nią babcia.Ewa Wołyńska - w sierpniu skończy 25 lat. Piatego lutego 2002 r. bawiła się w okolicy swojego domu w Karlinie (woj. zachodniopomorskie). Jej rodzice pojechali na zakupy, po powrocie nie zastali córki w domu ani w najbliższej okolicy.


Seweryn Adamczyk - obecnie ma 19 lat. 17 marca 2013 roku wyszedł ze swojego domu w Tylmanowej nie mówiąc, dokąd idzie. Jego ślad urywa się w Krakowie. Od momentu opuszczenia domu nie skontaktował się z rodziną.


Monika Kobyłka - w sierpniu skończy 19 lat. Siódmego lipca 2012 roku rozstała się z koleżanką w okolicy przystanku w miejscowości Wola Gałecka (woj. mazowieckie) i nie dotarła do domu, położonego 200 metrów dalej. Do chwili obecnej nie nawiązała żadnego kontaktu z rodziną.
Pamiętając w tym szczególnym dniu o wszystkich dzieciach, które nie powróciły do swoich domów, apeluje Policja, zróbmy wszystko aby zapobiec sytuacji, w której to nasze dziecko zaginie.

Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy dotyczącej poruszonej problematyki, a także edukacją w zakresie profilaktyki zaginięć osób zachęcamy do odwiedzenia strony childalert.pl oraz do zapoznania się z archiwalnymi artykułami ze strony policja.pl: „Zaginięcia osób w Polsce. Fakty i mity” oraz „Wakacje nie zwalniają rodziców z odpowiedzialności”.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!