Tancerze z różnych stron świata zjechali do Lublina. W mieście trwają Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Impreza zakończy się w najbliższą niedzielę.

Jubileuszowy, piętnasty festiwal odbywa się pod hasłem: „Osobowości”. Widzowie mogą spotkać się z najznakomitszymi uczestnikami poprzednich czternastu edycji. Na otwarcie zaserwowano publiczności premierę spektaklu
"Cokolwiek stanie się” Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, w choreografii Hanny Strzemięckiej. Podczas pierwszych dni spotkań można było podziwiać między innymi takich tytanów tanecznej sceny, jak Joe Alter Group (USA) czy Dance Theatre Gallery (Białoruś).

W programie festiwalu można też znaleźć wielu znakomitych gości, m.in. Roberto Zappala (Compagnie Zappala Danz, Włochy), Jonathan Burrows i Mattego Fargion (Wielka Brytania), Marco Cantalupo i Katarzyna Gdaniec (Cie Linga, Szwajcaria), Ann Van den Broek (Belgia/Holandia), Pal Frenak (Compagnie Pal Frenak, Węgry/Francja), czy Karen Foss (Karen Foss Quiet Works, Norwegia).

Nie brakuje przedstawień autorstwa młodych twórców. Ten swoisty kolaż tanecznych osobowości – spotkanie mistrzów z adeptami – przekłada się na zróżnicowany charakter festiwalu. Jedni zachwycają inni nudzą, jeszcze inni zadziwiają lub próbują szokować.

Aby przekonać się, co najbardziej interesującego dzieje się na tanecznych scenach świata, warto zajrzeć do bogatego programu festiwalu i wybrać coś dla siebie. Bilety dla tych, którzy nie zaopatrzyli się w nie jeszcze w październiku, będą dostępne bezpośrednio przed poszczególnymi przedstawieniami. Wśród imprez towarzyszących można znaleźć warsztaty tańca, spotkania autorskie, projekcie filmów i wystawy. Na część wydarzeń wstęp jest wolny.

Szczegóły na dancefestival.lublin.pl.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca organizowane są od 1997 roku. Z czasem impreza stała się jednym z najważniejszych festiwali sztuki tańca w Polsce i Europie. Została pomyślana jako forum wymiany doświadczeń, przenikania kultur i okazja do poznawania się artystów z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i „reszty świata”. Corocznie prezentują się na niej
profesjonaliści i amatorzy (dla których niejednokrotnie festiwal jest „furtką” do zawodowstwa).

Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!