Międzynarodowy Turniej Unihokeja w kategorii kobiet U19, za nami

W dniach 5-7 lutego 2016 roku w hali sportowej „Zbąszynianka” odbył się Międzynarodowy Turniej Unihokeja w kategorii kobiet U19. Wśród uczestników imprezy znalazły się reprezentacje narodowe: Czech, Szwajcarii, Norwegii, Niemiec i Polski.

11. POLISH CUP 2016
W dniach 5-7 lutego 2016 roku w hali sportowej „Zbąszynianka” odbył się Międzynarodowy Turniej Unihokeja w kategorii kobiet U19. Wśród uczestników imprezy znalazły się reprezentacje narodowe: Czech, Szwajcarii, Norwegii, Niemiec oraz Polski. Sportowa rywalizacja rozgrywała się w obiektach sportowych w Rakoniewicach oraz w Zbąszyniu.

W piątek, 5.02.16, o godzinie 10. w „Zbąszyniance” rozegrany został pierwszy mecz, który należał do Szwajcarii i Polski. Pojedynek reprezentacji Polski z faworyzowaną Szwajcarią nie przyniósł niestety niespodzianki w postaci zwycięstwa naszego zespołu. Zbąszyńscy kibice obserwowali przede wszystkim zawodniczki naszego klubu PKS MOS Zbąszyń, które wystąpiły po raz pierwszy w meczu reprezentacyjnym w swoim rodzinnym mieście. Wszystkie odnotowały bardzo udane występy. Anna Borkowska zdobyła pierwszą bramkę dla Polski. Drugą zdobyła Zuzanna Krzywak przy asyście Joanny Szelzchen. Na wyróżnienie zasługują również Magdalena Marek i Sandra Kasper za walkę oraz ambitną postawę. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 11: 2 dla Szwajcarii.

Zgodnie z regulaminem turnieju, po zakończeniu meczu rozegrana została seria 5 rzutów karnych. Zwycięstwo w nich dawało dodatkowy punkt do ostatecznego bilansu. Bramkarki skutecznie broniły strzały więc po pierwszej rundzie na tablicy widniał remis 2:2. W dodatkowych karnych to polskie zawodniczki cieszyły się ze zwycięstwa, zdobywając o jedno oczko więcej od rywalek.

Tego samego dnia o 18:00 ponownie zagrała reprezentacja Polski. Tym razem przeciwnikiem była drużyna Niemiec. Rywalizacja była bardzo zacięta. Na niespełna 10 minut przed końcem spotkania rywalki były lepsze o jedno trafienie. Nasze reprezentantki ponawiały ataki na bramkę Niemiec, walcząc ambitnie o wyrównanie. Niestety nie udało się zwyciężyć, końcowy wynik pojedynku 6:4 dla Niemek. Wyróżnienie dla najlepszej zawodniczki meczu z reprezentacji Polski otrzymała zawodniczka PKS MOS Zbąszyń Magdalena Marek. Po meczu rozegrane zostały ponownie rzuty karne, w których Polki wygrały zdecydowanie, zdobywając dwa trafienia, nie pozwalając rywalkom na zdobycie ani jednej bramki. Kibice nie mogli być rozczarowani tym widowiskiem. Po raz kolejny nasz zespół pokazał ambicję i wolę walki.

W sobotni poranek do rywalizacji stanęły zawodniczki drużyn niemieckiej
i norweskiej. Przez większą część czasu żaden z zespołów nie potrafił zdobyć przewagi bramkowej większej niż jedno trafienie. W ostatniej tercji Norweżki zdobyły wyrównującą trzecią bramkę i spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Rzuty karne rozstrzygnęły na swoją korzyść Niemki, wygrywając 2:0.

O godzinie 18:00 rozpoczął się mecz Norwegia – Czechy. Reprezentantki Czech prowadziły po pierwszej tercji trzema bramkami. W kolejnej Norweżki poprawiły grę dzięki temu rywalki nie uzyskały większej przewagi bramkowej. W ostatniej części spotkania Czeszki przypieczętowały swoje zwycięstwo kolejną bramką, pokonując ostatecznie Norwegię 6:2. Także w rywalizacji rzutów karnych nie pozostawiły cienia wątpliwości, kto był lepszym zespołem wygrywając 2:0. „Zbąszynianka”, tak jak na porannym meczu, gościła międzynarodową publiczność - do gości z Norwegii dołączyli kibice z Czech, którzy dopingowali swoje zespoły wspólnie z młodzieżą uczestniczącą w konkursie kibica.

Ostatni dzień turnieju – niedziela, godzina 9:00. Pojedynek Czechy kontra Szwajcaria. Spotkanie to było szczególnie ważne dla Szwajcarek, które chcąc zdobyć drugie miejsce w całym turnieju musiały pokonać rywalki zarówno w regulaminowym czasie gry, jak i dodatkowych rzutach karnych. Plan został zrealizowany połowicznie. Szwajcarki po emocjonującym pojedynku zwyciężyły 5:4, natomiast w rzutach karnych lepsze okazały się reprezentantki Czech.
Po zakończeniu meczu w „Zbąszyniance” puchar za zajęcie I miejsca odebrał z rąk Marka Chomnickiego Prezesa Polskiego Związku Unihokeja i Tomasza Kurasińskiego Burmistrza Zbąszynia zespół Czech. W ostatnim meczu reprezentacji Polski rozgrywanym w Rakoniewicach z zespołem Norwegii, Anna Borkowska została nagrodzona jako najlepsza zawodniczka meczu naszej reprezentacji.

Rozstrzygnięty został także konkurs dla klas uczestniczących w Konkursie Kibica, tradycyjnie już organizowanym przez Zbąszyńskie Centrum Sportu. Wszystkie startujące klasy otrzymały czeki na dofinansowanie do wyjazdów klasowych. Najlepsze okazały się klasy kibicujące zespołowi Czech, kolejne miejsca zajęła młodzież dopingująca odpowiednio: Niemkom, Polkom, Szwajcarkom i Norweżkom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie.
Codziennie w przerwach pomiędzy tercjami kibice mieli zagwarantowaną rozrywkę w postaci tanecznych występów zespołów: Rego pod kierownictwem Pani Reginy Gołek, Chili, które prowadzi Pani Jolanta Borkowska oraz Flesz, którym zajmuje się Pani Dorota Sikucińska. Dodatkową atrakcją były oczywiście liczne konkursy sprawnościowe z nagrodami prowadzone przez Piotra Drozda wraz z wolontariuszami ze zbąszyńskiego liceum.
Wśród ważnych osobistości, które swoją obecnością uświetniły cały turniej byli: Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, Wiceburmistrz Marek Orzechowski, Prezes Polskiego Związku Unihokeja Marek Chomnicki, Radni Gminy Zbąszyń i zaproszeni goście.

Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie praca wolontariuszy z pobliskich szkół. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ich nieocenioną pomoc. Osobne podziękowania kierujemy do kibiców, którzy kolejny raz byli z nami. Cieszymy się tym bardziej, że mogliśmy oglądać na parkiecie i wspólnie dopingować zawodniczki zbąszyńskiego klubu.
Organizatorami 11. Polish Cup 2016 byli: Polski Związek Unihokeja
oraz Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.