Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miesiąc z życia prezydenta Komorowskiego. Luty 2011

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
Działania na rzecz dalszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, stosunki z Ukrainą i Litwą, wydarzenia w Afryce, działania na rzecz budowania dalszego wspólnego poglądu w sprawach polskich. To niektóre sprawy, którymi zajmował się prezydent w lutym.

Wtorek, 1 lutego 2011

Prezydent Bronisław Komorowski nadał polskie obywatelstwo wietnamskiej opozycjonistce i działaczce na rzecz praw człowieka Ton Van Anh. Ton Van Anh przyjechała do Polski w 1992 roku z rodzicami i rodzeństwem, tu skończyła szkołę podstawową i średnią, a obecnie jest w trakcie pisania pracy magisterskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 roku współpracuje z fundacją "La Strada", zajmującą się walką z handlem ludźmi i niewolnictwem. Jest też korespondentką waszyngtońskiej rozgłośni Radia Wolna Azja i publicystką portalu Benviet.org.

Do Sejmu został skierowany prezydencki projekt ws. emerytur - ma on na celu naprawę krzywd osobom, które mogły zostać wprowadzone w błąd zmianą przepisów dokonaną przez rząd. Moment, w którym przyznano emerytury, decyduje o ich wysokościach. Decydujący się w 2009 i 2010 roku na przejście na emeryturę nie wiedzieli o zmianie przepisów, co mogło spowodować niekorzystne dla nich naliczenie emerytur. Przesłany projekt ma umożliwić ponowne przeliczenie świadczenia na moment powrotu na emeryturę po jej zawieszeniu.
Prezydencki projekt ws. Emerytur

Czwartek, 3 lutego 2011

Z oficjalną wizytą przybył do Polski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz rozmawiali o powstaniu polsko-ukraińsko-litewskiej brygady wojskowej, która miałaby realizować m.in. działania w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego.

Podpisano "Porozumienie o Współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Państwową Agencją ds. Inwestycji i Zarządzania Narodowymi Projektami Ukrainy oraz Polsko - Ukraińską Izbą Gospodarczą" oraz "Mapę Drogową Współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w latach 2011-2012".

Dokumenty określają współpracę w zakresie inwestycji i współpracy gospodarczej oraz plany wspólnego działania, intensyfikacji kontaktów i wspólnych działań na różnych szczeblach państwa polskiego i ukraińskiego.

"Polska we wszystkich tych sprawach chce nie tylko dzielić się doświadczeniem z Ukrainą, ale będzie też wspierać aspiracje Ukrainy, licząc na to, że Ukraina dokona dużego wysiłku, aby jej przygotowania były przekonujące i wystarczające z punktu widzenia surowej przecież oceny instytucji europejskich" - zadeklarował prezydent Komorowski.

Wiktor Janukowycz w swoim wystąpieniu dodał, że wraz prezydentem Komorowskim rozmawiali też o rurociągu Odessa-Brody-Gdańsk oraz o kwestii przygotowań Polski i Ukrainy do piłkarskiego Euro 2012. "Jestem przekonany, że wspólnie uda nam się nam w sposób umiejętny poprowadzić te projekty międzynarodowe o wielkiej skali" - zaznaczył ukraiński prezydent.

Według Wiktora Janukowycza w najbliższym czasie Polska i Ukraina mają przed sobą dalszy rozwój współpracy regionalnej. "To jest również rekonstrukcja już istniejących oraz otwarcie nowych przejść granicznych na polsko-ukraińskiej granicy państwowej, a także wprowadzenie wspólnej odprawy celnej oraz kontroli granicznej" - wyjaśnił.

Ukraiński prezydent przypomniał również, że w czwartek i piątek w Warszawie w ramach VI Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego, spotykają się polscy marszałkowie województw oraz gubernatorzy obwodów z Ukrainy. "I dlatego też mówiliśmy o współpracy regionalnej polsko-ukraińskiej. Jest to sprawa bardzo aktualna. Jesteśmy zainteresowani tym, aby zbadać polskie doświadczenie w przeprowadzeniu reform samorządowych, a Polska w tej dziedzinie ma istotne sukcesy" - ocenił Wiktor Janukowycz.

Niedziela, 6 lutego 2011

Wojciech Mazowiecki i Jan Ordyński z magazynu "W samo południe" przeprowadzili wywiad z Bronisławem Komorowskim. Wywiad pod tytułem "Prezydent Komorowski podjął się niełatwego zadania" był próbą podsumowania półrocznej prezydentury Bronisława Komorowskiego.

"Moim celem było, jest i będzie, żeby zbudować w paru obszarach minimum wspólnego poglądu" - oświadczył na wstępie prezydent.

W wywiadzie usłyszmy o porażkach i sukcesach, sytuacji w siłach powietrznych, sprawach krajowych i zagranicznych, w tym o stosunkach z Ukrainą i Białorusią. Znalazło się również odniesienie do sytuacji w Egipcie i Afryce.

Poniedziałek, 7 lutego 2011

Rozpoczął się szczyt Trójkąta Weimarskiego. W Pałacu w Wilanowie spotkali się prezydenci Polski i Francji: Bronisław Komorowski i Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel

"Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że wspólnym wysiłkiem udaje się wzmocnić współpracę polsko-niemiecko-francuską w ramach Trójkąta Weimarskiego" - oświadczył Bronisław Komorowski.

"Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami" -mówiła kanclerz Niemiec.

"Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć" - dodał prezydent Francji.

Według uczestników spotkania zabrakło czasu, by dokładnie porozmawiać o przyszłym budżecie UE, natomiast sukcesem jest osiągnięcie zbieżnych punktów widzenia europejskiej polityki obronnej, opracowanie zarysu wspólnego szkolenia dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji, pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży.

Środa, 9 lutego 2011

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 1 marca będzie Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i świętem państwowym. Nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.
Poniedziałek, 14 lutego 2011

Prezydent rozpoczął konsultacje w sprawie optymalnej reakcji głowy państwa na aresztowanie Andrzeja Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi. W konsultacjach uczestniczą m.in. Longin Komołowski szef Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Wtorek, 15 lutego 2011

Dla uczczenia 70. rocznicy pierwszego skoku przez Cichociemnych odbyło się spotkanie prezydenta z bohaterami tamtych czasów. W spotkaniu udział wzięli: gen. Stefan Bałuk ps. Starba, mjr Alojzy Józekowski oraz mjr Stanisław Oleksiak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Środa, 16 lutego 2011

Prezydent złożył wizytę na Litwie, gdzie spotkał się Dalią Grybauskaite - prezydent Litwy.
Zaproszenie Komorowskiego do udziału w obchodach 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, było okazją do wymiany poglądów. Umożliwiło przeprowadzenie rozmów o sprawach litewskiej Polonii oraz o sprawach gospodarczych.
"Trzeba konsekwentnie upominać się o wykonanie przez stronę litewską umowy podpisanej w 1994 roku (o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy). To co zostało napisane, uzgodnione, powinno być wykonane" - podkreślił prezydent. Pytany, czy będzie upominał się o wykonanie tej umowy, odpowiedział: "Tak".

Sobota, 19 lutego 2011

Zostało wydane oświadczenie Kancelarii Prezydenta RP w sprawie obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w którym czytamy:

"W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi obchodów 1. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, Kancelaria Prezydenta RP ponownie informuje:
 na prośbę Rodzin ofiar katastrofy patronat nad ich pielgrzymką do Smoleńska objęła Pierwsza Dama Pani Anna Komorowska, podobnie jak miało to miejsce 10 października 2010 roku
 na polecenie Prezydenta RP, Kancelaria Prezydenta chce nieść wszelką niezbędną pomoc organizacyjną i logistyczną Rodzinom w organizacji pielgrzymki, jak i ułatwić i zabezpieczyć udział Rodzin w innych wydarzeniach obchodów 10 kwietnia (przeloty, transfery w Smoleńsku i Warszawie, noclegi, etc.)
 intencją Pary Prezydenckiej jest wsparcie organizacyjne Rodzin w obchodach rocznicy katastrofy, z poszanowaniem decyzji i autonomii Rodzin
 jedynym punktem obchodów 10 kwietnia 2011 roku, którego głównym organizatorem jest KPRP, są państwowe obchody na Powązkach
W sprawie nieporozumień wokół tzw. Uroczystej kolacji dla Rodzin wydawanej przez Parę Prezydencką 10 kwietnia 2011 roku, chcemy wyjaśnić, że w żadnym momencie rozmów z Rodzinami, KPRP nie proponowała uroczystej kolacji.
KPRP zasygnalizowała, że jeśli Rodziny będą sobie życzyły spotkać się na koniec uroczystości we własnym gronie, to Para Prezydencka gotowa jest zaproponować takie spotkanie w Belwederze.
Liczymy, że uda się uzgodnić program uroczystości uwzględniający oczekiwania Rodzin i opinii publicznej, tak by można było przeżyć 1. Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej w nastroju refleksji i żałoby po tragicznie zmarłych".
Niedziela, 20 lutego 2011

Przebywając na przejściu granicznym pomiędzy Polską a Białorusią w Kuźnicy w woj. podlaskim, prezydent powiedział: "Represje polityczne zastępują perspektywę współpracy, z niepokojem obserwujemy praktyki, które utrudniają funkcjonowanie mniejszości polskiej na Białorusi". Zadeklarował jednocześnie, że Polska będzie nadal konsekwentnie wspierała działania obywateli Białorusi dążących do zbudowania społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju.

Poniedziałek, 21 lutego 2011

Podczas wizyty w Czechach, prezydent spotkał się m.in. z prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Petrem Neczasem.
"Nasze sąsiedztwo potrafi funkcjonować nie tylko w sytuacjach dramatycznych, jak np. zeszłoroczne powodzie, lecz także w sprawach zwykłych i codziennych. W polskiej polityce zagranicznej Republika Czeska zajmuje bardzo ważne miejsce" - podkreślił prezydent Komorowski.

"Przeżywamy okres najbardziej intensywnej i najszerszej współpracy. I pragnę nadmienić, że Republika Czeska jest zainteresowana tym, żeby nasze partnerstwo trwało nadal" – odpowiedział m.in. Vaclav Klaus.

Stanisław Koziej-Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił stanowisko prezydenta w sprawie wycofania wojsk z Afganistanu. W dokumencie czytamy m.in.:
" do końca 2012 roku–sukcesywne redukowanie zadań i wielkości kontyngentu, prowadzące do zakończenia operacji bojowej, z jednoczesnym oddaniem odpowiedzialności za strefę;
 w latach 2013-2014–udział w misji szkoleniowej, z ewentualnym utrzymywaniem gotowości do ograniczonego, alarmowego wsparcia sił afgańskich lub koalicyjnych, w radykalnie zmniejszonym składzie (w bazach i ośrodkach szkolenia) oraz zakończenie zaangażowania w formule operacji wojskowej;
 po 2014 roku–gotowość do współpracy, w tym wojskowej (np. szkoleniowej, instruktorskiej, technicznej, itp.), z państwem afgańskim na podstawie i zgodnie z wcześniej wynegocjowanym dwustronnym porozumieniem w ramach sojuszniczego partnerstwa".

Środa, 23 lutego 2011

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, która ma wesprzeć rodziców w łączeniu życia rodzinnego i zawodowego.

Czwartek, 24 lutego 2011

Prezydent rozpoczął konsultacje w sprawie wyborów do Sejmu i Senatu. Podczas spotkania z PKW prezydent został również zapoznany z kosztami-w przypadku jednodniowych wyborów byłoby to około 90 mln złotych, a w przypadku dwudniowych 130-140 mln złotych.

Piątek, 25 lutego 2011

Beata Michniewicz w Salonie Politycznym Trójki 25 przeprowadziła wywiad z prezydentem.
O OFE będą dyskutować eksperci, nie politycypod takim tytułem prezydent odnosi się do bieżących spraw w kraju i na świecie.

Czytaj także

Wybory parlamentarne 2011. Głosowanie będzie trwało dwa dni?
Janukowycz: Polska jest strategicznym partnerem Ukrainy
Prezydent po wizycie na Litwie: Rozmawiałem o rzeczach trudnych
Przybędzie żłobków, a nianie wyjdą z podziemia. Jest ustawa żłobkowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto