Mieszkańcy miasta składali „Łódzką Deklarację Tożsamości”

„Łódzka Deklaracja Tożsamości” to nazwa projektu, który przez trzy dni realizowany był w Lodzi. Nietypowy pomysł na umocnienie w mieszkańcach odpowiedzialności za swoje miasto łodzianie przyjęli z sympatią.

16 maja przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (przy znanej „Ławeczce Tuwima”) na specjalnych podpórkach umieszczono belę materiału – tzw. surówki. Na jej skraju widniał wydrukowany tekst „Łódzkiej Deklaracji Tożsamości”.

Od godz. 15 przechodzący składali na materiale podpisy, deklarując w ten sposób, że będą chronić miejscowe zabytki. Było to honorowe zobowiązanie do bronienia dziedzictwa miasta przed bezmyślną dewastacją, poprzez włączanie się w działania, które mają służyć ocaleniu tego, co stworzyły poprzednie pokolenia wielokulturowej Łodzi.

Pierwszych 5 tysięcy osób otrzymało pamiątkowe imienne „Paszporty Łódzkie”. Organizatorom akcji – Fundacji Ulicy Piotrkowskiej i Urzędowi Miasta Łodzi – zależało również na tym, żeby działanie to wzmocniło w łodzianach poczucie lokalnej tożsamości i skłoniło do tworzenia takiego obrazu miasta, z którego można być dumnym.

Składanie podpisów, będące częścią trwającego w dniach 15 - 18 maja Święta Łodzian, trwało do 18 maja, do godz. 19. Przedsięwzięcie nadzorowała wiceprezes zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej Urszula Kowalska. Zostało ono zorganizowane z okazji 185 rocznicy nadania ulicy Piotrkowskiej jej nazwy. Dlatego bela tkaniny miała 185 metrów długości. Z kolei bawełniany materiał – jak Wiadomościom24 powiedziała pomysłodawca przedsięwzięcia, Renata Karwas - symbolizował przemysł, który w XIX wieku uczynił z Łodzi nowoczesne miasto. Po zakończeniu akcji płótno przekazano do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.