„Łódzka Deklaracja Tożsamości” to nazwa projektu, który przez trzy dni realizowany był w Lodzi. Nietypowy pomysł na umocnienie w mieszkańcach odpowiedzialności za swoje miasto łodzianie przyjęli z sympatią.

16 maja przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (przy znanej „Ławeczce Tuwima”) na specjalnych podpórkach umieszczono belę materiału – tzw. surówki. Na jej skraju widniał wydrukowany tekst „Łódzkiej Deklaracji Tożsamości”.

Od godz. 15 przechodzący składali na materiale podpisy, deklarując w ten sposób, że będą chronić miejscowe zabytki. Było to honorowe zobowiązanie do bronienia dziedzictwa miasta przed bezmyślną dewastacją, poprzez włączanie się w działania, które mają służyć ocaleniu tego, co stworzyły poprzednie pokolenia wielokulturowej Łodzi.

Pierwszych 5 tysięcy osób otrzymało pamiątkowe imienne „Paszporty Łódzkie”. Organizatorom akcji – Fundacji Ulicy Piotrkowskiej i Urzędowi Miasta Łodzi – zależało również na tym, żeby działanie to wzmocniło w łodzianach poczucie lokalnej tożsamości i skłoniło do tworzenia takiego obrazu miasta, z którego można być dumnym.

Składanie podpisów, będące częścią trwającego w dniach 15 - 18 maja Święta Łodzian, trwało do 18 maja, do godz. 19. Przedsięwzięcie nadzorowała wiceprezes zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej Urszula Kowalska. Zostało ono zorganizowane z okazji 185 rocznicy nadania ulicy Piotrkowskiej jej nazwy. Dlatego bela tkaniny miała 185 metrów długości. Z kolei bawełniany materiał – jak Wiadomościom24 powiedziała pomysłodawca przedsięwzięcia, Renata Karwas - symbolizował przemysł, który w XIX wieku uczynił z Łodzi nowoczesne miasto. Po zakończeniu akcji płótno przekazano do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!