(© mat. organizatora)

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza 9 grudnia na godz. 19.00 do sali ks. Bogusława X, na spektakl poetycki do wierszy księdza Jana Twardowskiego, w setną rocznicę jego urodzin.

Jest to historia everymana, który poszukuje sensu życia i buduje swój system wartości. Spektakl przenosi nas na stację kolejową „Miłość", na której nie zatrzymują się pociągi. Wędrowiec jednak czeka na „coś", co pozwoli mu odnaleźć samego siebie.

Występują: Adam Woronowicz (recytacja), Janusz Strobel (gitara). Scenariusz i reżyseria: Janusz Kukuła

Na spektakl składa się 25 wierszy. Usłyszymy m.in.: Bliscy i oddaleni, Wielkie i małe, Śpieszmy się, Jeszcze nie umiesz, Deszcz, Pamiątka z tej ziemi.

Wiersze ks. Jana Twardowskiego, poprzez bogactwo metafor i symboli, pozwalają na stworzenie uniwersalnego portretu współczesnego człowieka. Jego wiersze zyskały wielką popularność. Uczył mądrej życzliwości - „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - i pokory: „Być nie zauważonym by spotkać się z Tobą". Pisał: „wdzięczność jest najbardziej religijnym uczuciem". A także: „Tylko ten, kto trwa w miłości Boga, jest spokojny". Uczył wiary i patriotyzmu; uczył liryką i swoim przykładem.Ksiądz Prałat Jan Twardowski (1915-2006) - Wybitny, liryczny poeta religijny. Absolwent warszawskiego gimnazjum im. Tadeusza Czackiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, w 1947 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. Był katechetą, rektorem kościoła sióstr wizytek w Warszawie, wykładowcą w warszawskim seminarium. Całe życie ks. Jana Twardowskiego wiązało się ze stolicą; tu również został po śmierci w 2006 r. pochowany w kościele Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków.

Impreza biletowana.

Adam Woronowicz - Aktor teatralny i filmowy. Popularność przyniosła mu rola księdza Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W 2011r. został laureatem Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie Chrzest w reżyserii Marcina Wrony. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, od 2009 roku jest w zespole TR Warszawa. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za sezon 2004-2005, przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr", za rolę Fadinarda w Słomkowym kapeluszu Eugène'a Labiche'a w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji Pamiętnik z Powstania warszawskiego wg Mirona Białoszewskiego.

Janusz Strobel - Gitarzysta i kompozytor. Napisał klikadziesiąt piosenek dla Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, a także Hanny Banaszak (z którą również często występuje jako akompaniator), do tekstów m.in. Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego. W moim magicznym domu, Trzeba marzyć, Nieobecni, Więc jak?, Księżyc w nowiu, Łagodna to tylko niektóre tytuły, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Ponadto skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego Strofy dla ciebie oraz wydał płytę Wielka Pani. Karol Wojtyła. Poezje z 21 kompozycjami napisanymi do młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły. Kolejne jego płyty to m.in.: Janusz Strobel Trio (Plantpress, 2005) i Wierny Sobie (Polskie Radio, 2005).

Janusz Kukuła - Dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia - instytucji z ogromną tradycją i nieocenioną rolą w kształtowaniu wrażliwości milionów słuchaczy. Słuchowiska w jego reżyserii reprezentowały radiofonię polską na licznych międzynarodowych festiwalach sztuki radiowej. Wielokrotnie nagradzany m.in. laureat Prix Italia 1996 za reżyserię słuchowiska Andrzeja Mularczyka "Cyrk odjechał, lwy zostały".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!