Katarzyna Enerlich "Czas w dom zamknięty" Katarzyna Enerlich "Czas w dom zamknięty"

Katarzyna Enerlich "Czas w dom zamknięty" (© Okładka książki)

Czy można wybaczyć swojemu oprawcy doznane krzywdy? Sara uważa, że nie można dopuścić, aby zło osiadło na sercu. Nie można karmić go nienawiścią. Jak postąpi Ruta?

Katarzyna Enerlich pisze o pełnym tajemnic życiu zwykłych ludzi. Tajemnic
skrywanych w sercach i w... domach.

Cząstka rodzinnego domu pozostaje w nas na zawsze. Dom rodzinny... Czym jest dla głównej bohaterki powieści - Ruty? Czy miejscem przepełnionym dobrocią, miłością i wzajemnym szacunkiem? Czy więzieniem, z którego pragnie uciec? Ten dom pod lasem. Ten przeklęty dom i ta przeklęta kobieta!

Ruta nie lubi tego domu i sąsiadki o anielskim imieniu Serafina. To z jej winy matka bohaterki się rozchorowała, a potem umarła. Z jej winy Ruta straciła dziecko i ukochanego mężczyznę, a jej życie i marzenia legły w gruzach.

Co robić? Poddać się, czy szukać zemsty? Przecież czuje jedynie bezsilność, smutek i złość. Radość gdzieś zniknęła. Jednak Ruta otrząsa się z tego stanu. Pomaga jej w tym Sara - nieznajoma kobieta o pięknych, miedzianych lokach. Opowiada Rucie - dobrze znaną Żydom - historię stworzenia świata. Historie pękniętych naczyń, które opadają na dno wszechświata i stają się złem. Mówi: "Nie można dopuścić, aby zło osiadło na sercu. Nie można karmić go nienawiścią."

Czy można wybaczyć swojemu oprawcy doznane krzywdy? Te, które przepełniają duszę i nie dają spokoju, nie ulatują z pamięci, a trwają i ranią na nowo, nie pozwalając na szczęście?

Ruta przypomina sobie słowa księdza, słyszane, gdy wiedziona ciekawością weszła do kościoła i trafiła na mszę:"Bóg zawsze przebacza ludziom, tym, którzy go o to proszą... Łatwo domagać się przebaczenia dla krzywdziciela, gdy samemu stoi się z boku. Natomiast, gdy jest się skrzywdzonym, przebaczać jest niezmiernie trudno."

Obydwa spotkania były przypadkowe. A może nic nie jest przypadkiem?

Chcesz być szczęśliwy przez chwilę?
Zemścij się.
Chcesz być szczęśliwy na zawsze?
Przebacz.

(Henri Lacordaire)

Czy Ruta wybaczy Serafinie? Czy zdoła uzdrowić dwie dusze? Zachęcam do lektury. Książka emanuje ciepłem, które wpływa również na złe postaci. Świat opowieści Katarzyny Enerlich, to świat pełen uniwersalnych wartości. Czarno - białe fotografie, upiększające tekst oraz, widoczne na okładce, kołyszące się źdźbło trawy, podkreślają to, co autorka i jej bohaterowie chcą nam powiedzieć...


Katarzyna Enerlich "Czas w dom zaklęty"
str. 204
Wydawnictwo MG

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!