(© Tadeusz Kowalski)

Sport niepełnosprawnych otrzyma w bieżącym roku o połowę mniej środków finansowych niż w roku ubiegłym. A w 2012 r. jest przecież paraolimpiada w Londynie. Niepełnosprawni sportowcy mówią, iż nie będą w stanie właściwie się do niej przygotować.

Wiceminister Jacek Foks, który odpowiada za sport dla niepełnosprawnych stwierdził na antenie TVN, że to nieporozumienie i że pieniędzy na sport paraolimpijski będzie tyle, co w roku 2011. Na sport paraolimpijski być może tak, ale zapomniał dodać, iż sport niepełnosprawnych obejmuje również wydatki na szkolenia, dofinansowanie zadań, stypendia i nagrody. Sport paraolimpijski to tylko część zadań resortu w zakresie finansowania sportu osób niepełnosprawnych.

Longin Komołowski, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego powiedział tvn24.pl, iż ma nadzieję na zmianę decyzji ministerstwa i że przygotowania do paraolimpiady w Londynie uzyskają należne wsparcie.

Ministerstwo Sportu wszystkie wydatki na sport osób niepełnosprawnych obcięło o połowę. Nie ma nawet pieniędzy na sfinansowanie udziału zawodników w mistrzostwach Polski. Wojciech Kikowski, trener paraolimpijskiej kadry lekkoatletycznej, mówi, iż z trzech na cztery zaplanowanych w I kwartale szkoleń musiał zrezygnować.

Niepełnosprawny kolarz, Krzysztof Jarzębski twierdzi, że gdyby nie sport, wegetowałby w czterech ścianach. Polscy sportowcy paraolimpijscy przywożą z zawodów więcej medali niż ich pełnosprawni koledzy. Resort sportu wydaje się niestety tego nie zauważać.

Longin Komołowski, a także Robert Szaj, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start", rozmawiali w ministerstwie o brakujących środkach finansowych i ciągle mają nadzieję na ich uzyskanie.

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!