Dnia 21 grudnia 2015 r. z okazji 217. rocznicy urodzin i 160. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu w Auli im. Euzebiusza Słowackiego uczniowie wystawili misterium obrzędowe - "Dziady cz. II".

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu pod Nowogródkiem, zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu. W 217. rocznicę narodzin i 160. rocznicę śmierci Wieszcza uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu z klasy II B o profilu biologiczno-chemicznym przygotowali inscenizację słynnego misterium wileńsko-kowieńskiego - "Dziady cz. II".

Okolicznościowa inscenizacja Dziadów w przededniu zimowo-świątecznej przerwy pozwoliła wprowadzić w historyczny klimat tego okresu, przypominając mało znany fakt, iż obrzęd ludowy odbywał się niegdyś cztery razy do roku, w okresie równonocy i przesilenia, czyli pomiędzy dniem 20 a 26 danego miesiąca: były Dziady Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe. A zatem obchodzono pierwotnie Dziady także pomiędzy 20 a 26 grudnia. Wówczas, kiedy urodził się Adam Mickiewicz, chrześcijanie zasiadali do wieczerzy wigilijnej, lecz nie zapominali o słowiańskim obyczaju podzielenia się chlebem ze zmarłymi przodkami. Ślady słowiańskich obyczajów są obecne we współczesnej obrzędowości wigilijnej, podobnie jak pozostała na zawsze aktualna jej sfera moralna – swoisty kodeks etyczny, będący istotą człowieczeństwa.Pod czujnym okiem Patrona - Juliusza Słowackiego, spozierającego z obrazu zza mszalnego stołu na wizję przedchrześcijańskiego, a następnie schrystianizowanego obrzędu według Jego ideowego przeciwnika, Adama Mickiewicza, widzowie przedstawienia – uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych wysłuchali odwiecznych przestróg, wygłoszonych przez aktorskie dusze jako wyrazu żywej, ponadczasowej etyki człowieczeństwa: ten, kto nie żył na ziemi pełnią życia, nie był prawdziwym człowiekiem, nie cierpiał, nie kochał nikogo – nie może osiągnąć szczęścia.W teatralną przygodę zaangażowali się: Weronika Pietrzak (Szekspir, Chór), Piotr Duda (Guślarz), Aleksandra Podgórska i Alicja Podgórska (Aniołki), Karolina Ożarowska (Widmo), Magdalena Folwarczna (Dziewczyna), Jakub Sosnowski (Gustaw), Anna Chruszczyk (Pasterka), Urszula Chrośniak (Kruk i Sowa), Alicja Trybuła (Chór), Aleksandra Semeniuk (Chór), Katarzyna Just (Chór), Karolina Krajcarz (Chór), Paulina Trochowska (Chór), Maja Kańduła (Chór), Karolina Nazarewicz (Chór) oraz Kinga Paliwoda (Adam Mickiewicz). Dźwięk opracował Jakub Jachimowicz, scenografię i kostiumy przygotowały: Dominika Kosińska, Weronika Pietrzak i Alicja Trybuła. Scenariusz na podstawie dramatu Mickiewicza ułożyła Karolina Ożarowska, która podjęła się też sztuki reżyserskiej.

Zobacz galerię: Misterium "Dziadów cz. II" w 217. rocznicę urodzin Mickiewicza

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!