Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie rzemiosła teatralnego na zdjęciach

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Od lewej autor zdjęć Sławomir Grzanek oraz aktor Maciej Małek, przewodniczący łódzkiego oddziału ZASP podczas otwarcia wystawy
Od lewej autor zdjęć Sławomir Grzanek oraz aktor Maciej Małek, przewodniczący łódzkiego oddziału ZASP podczas otwarcia wystawy Mirosława Kasowska
„Za sceną - mistrzowie rzemiosła teatralnego” to tytuł kolejnej wystawy prezentowanej w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorem 39 monochromatycznych zdjęć jest Sławomir Grzanek.

Fotografie przedstawiają artystów, ale tych, którzy nie występują na scenie. Widz nie ogląda aktorów tylko krawców, garderobiane, stolarzy i innych jeszcze rzemieślników bez których żadne przedstawienie nie mogło by się odbyć. Manekiny, tkaniny, maszyny do szycia, prasowalnice, nożyce i centymetr to elementy składające się na atmosferę pracowni krawieckiej. Mamy też narzędzia stolarzy i sztukatorów. Uświadamiamy sobie, że ktoś wykonuje kostiumy i dekoracje. Kosmetyki i szczotka do włosów przeglądają się w dobrze oświetlonym garderobianym lustrze. W czyichś rękach powstaje lalka mająca bawić dzieci oraz maska z komedii dell'arte, która będzie cieszyć widzów dorosłych.

Jednak najważniejsi w tych pracowniach są ludzie. Nie tylko tworzą kostiumy i dekoracje, ale także klimat zaplecza teatralnego, które może sprzyjać tworzeniu sztuki lub... utrudniać. Trzeba wspomnieć, że zarówno pomysł jak i realizacja wystawy miała pełne poparcie aktora Macieja Małka, przewodniczącego łódzkiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. Dobrze to świadczy o łódzkich mistrzach teatralnego rzemiosła.

"Pomysł na wystawę „Za sceną - mistrzowie rzemiosła teatralnego” powstał rok temu po wystawie fotograficznej poświęconej pamięci Jerzego Grzegorzewskiego. Zainspirowany rozmowami z panem Maciejem Małkiem na temat pracy w teatrze, tej nieznanej przeciętnemu widzowi, zaproponowałem zrealizowanie projektu fotograficznego poświęconego w całości pracownikom pracowni teatralnych. Z pomocą Pana Macieja, który zadbał o to, bym mógł bez przeszkód robić zdjęcia na terenie teatrów, krok po kroku, pracownia po pracowni, od teatru do teatru, zrealizowałem materiał zdjęciowy, którego zaledwie mała część została zaprezentowana w Galerii Fotografii ŁTF" - czytamy w programie wystawy słowa autora fotografii Sławomira Grzanka.

Zdjęcia zostały wykonane wiosną bieżącego roku w trzech łódzkich placówkach – Teatrze Powszechnym, Teatrze im. Stefana Jaracza oraz w Teatrze Lalek Arlekin. Wiadomościom24.pl autor powiedział, iż na łódzkim zapleczu teatralnym spędził około trzech miesięcy i wykonał ponad 800 fotogramów.
"Bardzo dziękuję za okazaną mi pomoc dyrektorom teatrów oraz składam serdeczne podziękowania ich pracownikom za pomoc i wyrozumiałość, kiedy to jakiś facet z aparatem fotograficznym nękał ich w czasie pracy" - z właściwym sobie humorem pisze Sławomir Grzanek.

Na zdjęciach ostatecznie prezentowanych na wystawie są następujący mistrzowie rzemiosła teatralnego: Henryka Antczak, Olgierd Biedroń, Iwona Brzezińska, Zbigniew Chałupka, Zygmunt Ciesielski, Jan Cuper, Jolanta Fidos, Marian Grzelak, Ryszard Jarkowski, Anna Jędraszczyk, Urszula Karaś, Czesław Kaźmierczak, Kamil Kopczyński, Konstatnty Kozłowski, Marzena Małecka, Krzysztof Michalak, Ewa Miazek, Andrzej Pleszko, Marian Michalak, Andrzej Tadeusiak, Antoni Popiołek, Krystyna Rajchert, Michał Smaż, Ryszard Warcholiński, Mirosław Witkowski.

Podczas wizyty w Galerii Fotografii ŁTF możemy poznać dwudziestu pięciu przedstawicieli tej grupy zawodowej. Wśród nich niewątpliwym nestorem jest Zygmunt Ciesielski – najstarszy stażem pracownik łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza. To świadek i jednocześnie współtwórca połowy ze 120-letniej historii tego znanego przybytku sztuki. To krawiec kilku aktorskich generacji. Szył kostiumy m.in. dla Jacka Woszczerowicza, Karola Adwentowicza, Józefa Węgrzyna, Aleksandra Zelwerowicza, Jana Kreczmara, Juliusza Osterwy, Stanisława Łapińskiego, Andrzeja Łapickiego, Jana Świderskiego, Czesława Wołłejko, Krzysztofa Chamca i Janusza Gajosa. Pracował też z wielkimi polskimi scenografami i reżyserami.

Prezentowana wystawa to owoc współpracy Zarządu Oddziału ZASP w Łodzi i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Powstała w ramach obchodów 90-lecia ZASP (1918-2008). Jej wernisaż odbył się 2 czerwca. Zdjęcia można oglądać do 15 czerwca w siedzibie ŁTF przy ul. Piotrkowskiej 102.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto