Dla zbąszyńskich sportowców jest to niebywały sukces i pierwszy w historii Zbąszynia medal Mistrzostw Polski w grach zespołowych, Turnieju Kinder + Sport.

Młodzi zbąszynianie i pierwszy medal w XVI Turnieju mini siatkówki

Turniej o Puchar Kinder + Sport rozgrywany jest w 3 kategoriach wiekowych. Siatkarze z IV, V i VI klasy szkoły podstawowej rywalizują w zespołach dwu, trzy i czteroosobowych. Zbąszyńscy sportowcy zdobyli pierwszy w historii Zbąszynia medal Mistrzostw Polski w grach zespołowych.

W hali MOSIR w Zabrzu 4-5 września rozegrano finał XVI Turnieju mini siatkówki o Puchar Kinder+ Sport, traktowany jako oficjalne Mistrzostwa Polski do lat 13. Finał był efektem całorocznych zmagań młodziutkich adeptów siatkówki. W tegorocznych eliminacjach wystartowało około 25 000 dziewcząt i chłopców. Turniej rozgrywany jest w trzech kategoriach wiekowych. Młodzi siatkarze z klas IV, V, i VI szkoły podstawowej rywalizują w zespołach dwu, trzy i czteroosobowych. Przez cały rok odbywały się eliminacje pomiędzy drużynami klubowymi i szkolnymi. W zawodach wystartowało 8000 zespołów.

Eliminacje Wielkopolski odbywały się w kwietniu i w maju w Zbąszyniu. Awans do dalszego etapu rozgrywek uzyskał wówczas zespół Powiatowego Klubu Sportowego - Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Zbąszyniu w kategorii rocznika 1998. Drużyna składająca się w połowie z mieszkańców Zbąszynia i Nowego Tomyśla zdobyła na etapie wojewódzkim brązowy medal i wówczas miejsce to pozostawiło pewien niedosyt mówi Tomasz Szczechowicz– Dyrektor Zbąszyńskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

W czerwcu młodzi siatkarze spotkali się w Jastarni, gdzie odbyła się rywalizacja pomiędzy zespołami z pięciu województw. Tam to zbąszynianie byli niepokonani, pewnie wygrali zawody, tym samym awansując do turnieju finałowego w Zabrzu.

Do walki o jak najlepsze miejsce wystartowało blisko 700 zawodniczek i zawodników z 141 drużyn. Turniej rozgrywany był równolegle na 24 boiskach. Finałowi bacznie przyglądał się szef wyszkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej - Włodzimierz Sapalski, który wśród uczestników dostrzegł kilka ogromnych talentów. Może wkrótce już dane będzie nam o nich usłyszeć.

W niedzielę na turnieju zjawili się goście specjalni – mistrz Europy i zawodnik PGE Skry Bełchatów Paweł Woicki oraz ambasador projektu Kinder + Sport - siatkarz ZAKSY Kędzierzyn Koźle Sebastian Świderski. W kolejce po autografy i wspólne zdjęcia z zawodowymi siatkarzami trzeba było odstać nawet kilka godzin.

Na najlepszych czekały nagrody rzeczowe, okazałe puchary ufundowane przez głównego partnera rozgrywek firmę Ferrero i bilety na wyjazd do Włoch. Zwycięskie drużyny wyjadą na mecze grupowe reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata, które odbędą się Trieście. Towarzyszyć im będzie sam Sebastian Świderski, a niespodzianką będzie możliwość obserwowania treningów najlepszych siatkarzy.


Droga młodych zbąszynian do finału

Zbąszyńscy siatkarze rozpoczęli turniej od porażki ze Stalą Grudziądz. Dalej jednak przychodzą wygrane ze Spartą Zagańsk, Wikingiem Tomaszów, SP 3 Leżajsk, MUKS Dunajcem Nowy Sącz.
Pierwszy dzień turnieju kończy się więc bardzo optymistycznie. Założony cel - awans do najlepszej dziesiątki w Polsce został zrealizowany.

Drugi dzień zawodów rozpoczyna się od spektakularnej wygranej nad drużyną z Nałęczowa. Przegrywając 22 do 16, zbąszyńscy zawodnicy doprowadzają do wyrównania po 24, aby następnie zwyciężyć 32 do 30. Kolejne zwycięstwa nad UMKS MOS WOLA Warszawa 25 do 22 i drużyną z Nałęczowa 25 do 21 dają awans do pierwszej czwórki mistrzostw.

Najtrudniejszy okazuje się spotkanie półfinałowe, które nasi młodzi sportowcy przegrywają
17 do 25 z Wikingiem Tomaszów. Mecz o 3. miejsce został rozegrany pomiędzy drużynami PKS MOS Zbąszyń a Spartą Braniewo (woj. warmińsko-mazurskie). Zakończył się wynikiem 25:19.
Tak więc brązowy medal Mistrzostw Polski dla zawodników zbąszyńskich!!!

W spotkaniu o 1. miejsce walczyły drużyny Wiking Tomaszów oraz UMKS MOS WOLA Warszawa Ostatecznie pojedynek ten wygrał zespół z Warszawy pokonując przeciwników 25:21.

Dla zbąszyńskich sportowców jest to niebywały sukces i pierwszy w historii Zbąszynia medal Mistrzostw Polski w grach zespołowych. To wynik dobrej współpracy szkoleniowców zbąszyńskich i nowotomyskich Konrada Stachowiaka, Łukasza Woźnego, Ryszarda Frasza, Jarosława Mleczaka i kilku innych osób, które od 4 lat tworzą dobrą atmosferę dla siatkówki w Zbąszyniu i powiecie nowotomyskim. Zbąszyńska drużyna to: Gracjan Bartczak, Kacper Szymankiewicz, Sławomir Busch i Michał Szczechowicz.

Kolejna edycja Pucharu Kinder + Sport organizowanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej przy współpracy z Ferrero Polska rozpocznie się już niebawem, aby za rok znów przywitać drużyny na wielkim finale.

PKS-MOS Zbąszyń zaprasza najmłodszych adeptów siatkówki na zajęcia ogólnorozwojowe
ukierunkowane na piłkę siatkową do hali sportowej "Zbąszynianka" w środy o godzinie 13.30. Zajęcia prowadzone są z dziewczętami i chłopcami od 6 roku życia.

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!