W dniu 13 kwietnia odbyły się warsztaty malarskie z udziałem znanej malarki Zofii Piotrowskiej z Legionowa w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Kilka słów o malarce
„Warsztaty z dziećmi? Wszystkie dzieci reagują podobnie. Ten sam blask w oczach dzieci, ta sama radość i taki sam niepokój, „czy mi się uda?” i zachwyt. Bo tak pięknie!!! I takie czarowne chwile zabieram z sobą i to jest właśnie to, co mi dają każde zajęcia z dziećmi." uzasadnia swoje działania na rzecz młodych ludzi artystka.
Ulubione techniki malarki to: olej, tempera, akryl, collage. Zofia Piotrowska eksperymentuje, wprowadza inne „środki malujące” i tworzy sobie techniki własne. Tkactwo – gobeliny, tkanina artystyczna, fotografia w jej życiorysie artystycznym też zajmują bardzo ważne miejsce .Jest artystką niezwykle kreatywną i pracowitą. Jej efekty działań w latach 2014- 2015 prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych w Warszawie: SARP, Centrum Promocji Kultury Praga – Południe, Ośrodek Kultury ,,Forma”, Saska Kępa ,,PROM”, oraz Płocku Galeria ,,Ratusz”, w Józefowie, w Legionowie w Galerii ,,Ratusz” oraz na wystawach poplenerowych: Zamek Bierzgłowski, Zamość ,Piaseczno Muzeum.

Warsztaty malarskie i ich efekty artystyczne
Jest to kolejna wizyta artystki i zajęcia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek. Dzisiaj zaproponowała uczniom technikę z użyciem płyty szklanej czyli technikę płaską zwaną monotypią. Przed rozpoczęciem przygotowanie płytki szklanej- odtłuszczanie. Później rysowanie ołówkiem konturu obrazka na kartonie – motyw dowolny. Następnie nakładamy na tafle szklaną wybraną farbę (tempera) i równo ją rozprowadzamy za pomocą gąbki. Gdy szkło jest już pokryte równą warstwą farby, po lekkim przeschnięciu bierzemy rysunek podkładamy pod niego czystą kartkę (z bloku rysunkowego) i delikatnie kładziemy na szkło. Bierzemy kredkę (kolor dowolny) i tą kredką rysujemy po konturach ołówka. Uwaga! Staramy się nie dotykać dłonią kartki. Kontur naszego rysunku odbija się na kartce pod rysunkiem– efekty są zaskakujące. I teraz szybko bierzemy następną czystą kartkę, kładziemy ją na szkło i mocno (ale delikatnie) przyciskając gładzimy powierzchnię kartki Otrzymujemy następną odbitkę -negatyw. Instrukcja wydaje się bardzo prosta, ale wykonanie jest trochę skomplikowane.

Tą metodą można uzyskać wiele innych odbitek wymieniając tylko kolor farby. Monotypię można wykorzystać do np. projektowania zaproszeń, kart świątecznych, laurek itp. Przekonała się o tym grupa uczestników warsztatów plastycznych. Dobór kolorów to kwestia wrażliwości artystycznej malującego i służy wyrażeniu uczuć, emocji, ekspresji. Ważne jest przy tym również doświadczenie osoby malującej. Technika ta pozwala uzyskiwać w krótkim czasie wspaniale efekty i można tworzyć bez końca dziesiątki obrazów.

Opiekun warsztatów Ewa Górecka uważa że, „zaproponowana technika podobała się uczestnikom warsztatów mówili o tym i widać to było w ich oczach. Pracowali z wielkim zapałem i radością.” Była to wspaniała, pożyteczna zabawa, której efekty obejrzymy na wystawach.


Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!