Spośród naszych rodzimych rusałek, kratkowiec jest jednym z ciekawszych motyli pod względem zmienności ubarwienia form. Można by sądzić, że to zupełnie inne gatunki. Forma wiosenna niemal całkowicie różni się od formy letniej.

Rusałka kratkowiec (Araschnia levana), jest motylem osiągającym wielkość do około 35 mm. Forma wiosenna w kolorach ceglastych z czarnym, wyraźnym i dość regularnym rysunkiem skrzydeł pojawia się pod koniec maja. Druga generacja tego motyla ubarwiona jest zupełnie inaczej. Pojawia się w lipcu i sierpniu a skrzydła są brunatne, połyskujące. Od spodu niemal fioletowe. Posiadaj również charakterystyczną wstęgę na skrzydłach w kolorze białym lub lekko kremowym. Wstęga ta widoczna jest zarówno na wierzchu, jak i spodzie skrzydeł.
Rzadko, choć to możliwe, można spotkać skrzyżowanie formy pod względem ubarwienia - wiosennej z letnią.
Motyle te prócz spijania nektaru lubią przysiadać na ziemi, gdzie pobierają trąbką wodę.

Samice składają jaja na spodniej stronie liści pokrzywy, które stanowią w kolejnym etapie rozwoju pokarm młodych gąsienic. Złożone przez samicę zielone jaja ułożone są jedne nad drugimi, tworząc paciorkowatą piramidkę.
Początkowo gąsieniczki żerują gromadnie. Wraz ze wzrostem rozchodzą się, by zjadać liście w odosobnieniu, doprowadzając ostatecznie do stadium poczwarki.

Motyle można dostrzec na terenach lasów liściastych i w ich pobliżu. Lubią też miejsca, w których blisko znajdują się cieki wodne w postaci rzek lub rowów. Zwłaszcza efektowne są motyle formy letniej, które często latają gromadnie na skrajach lasów oraz blisko cieków wodnych.

Chętnie pobierają nektar z kwiatów roślin należących do rodziny selerowatych, np. biedrzeńców. Dzięki temu, że wymienione rośliny są pionierskimi na wysypiskach gruzu, przy ruinach i innych porzuconych przez człowieka miejscach, motyle te pojawiają się również na takich obiektach, czyli tak zwanych terenach ruderalnych.Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!