Większości ludzi Schmeisser kojarzy się z MP40. Jak się jednak okazuje Machine Pistole 40, nie był zaprojektowany przez żadnego z dwóch Schmeisser'ów.

MP40, czyli Maschinenpistole 40 zaprojektowany był przez Heinrich'a Vollmer'a. Czyli MP40 powinien nazywać się Vollmer lub Erma Werke - firma w, której go składano. Jednak jak legenda głosi, amerykański żołnierz podniósł jedno MP40. Nie wiadomo czy w sklepie z bronią, czy jakiś Niemiec mu go pożyczył i czy w ogóle ten Niemiec żył, gdy Amerykanin sobie oglądał tę pukawkę. W każdym razie Amerykanie uznali, że skoro na magazynku jest napisane Schmeisser to tak ta broń się nazywa. Żaden z nich nie wpadł na to, że Schmeisser tylko posiada patent na magazynek, a nie cały pistolet maszynowy Vellmer'a.

Jednak Louis Schmaisser w 1918 zaprojektował MP 18, kaliber 9mmx19 Parabellum (ten sam kaliber co Luger 9mm). MP18 jest pierwszym znanym mi pistoletem maszynowym. Do złudzenia przypomina brytyjskiego Stena Mk. II (kaliber 9x19mm), a raczej to Sten przypomina osiemnastkę - odstający na bok magazynek. Sten jako jedyny zachował oryginalny kaliber niemieckiego taty. Ten sam kaliber był używany przez MP40, więc ze strategicznego punktu widzenia wybór tego samego kalibru jest dobrym rozwiązaniem. Dla niezorientowanych dodam, że pozwala to na użycie amunicji wroga, gdy przejmie się jego zasoby. Nazwa Sten pochodzi od nazwisk projektantów: Shepard i Turpin, oraz nazwy firmy Enfield, ich pracodawcy.

MP 18 w pewien sposób wygląda także jak starszy brat amerykańskiego Thompson'a (Tommy Gun) kaliber 45 cala - ten sam co Colt 1911, i rosyjskie PPSh 7,62mm x25. PePeSha według mnie jest "zerżnięta" z Thompsona, chociaż Rosjanie, tak jak Brytyjczycy twierdzą, że sami wymyślili swoje zabawki. Do tych dwóch alianckich maszynek podobny jest także Erma EMP 35, projekt Velmerra.Zemsta Niemca

Pomimo tego, że automaty były do siebie bardzo podobne, różniły się użytymi patentami.
Dowodem na to może być pojawienie się MP 3008, który wykorzystał patenty Stena. W porównaniu do MP40 i Thompson'a potrafił strzelać ogniem auto (ciągłym) i semi-auto (semi to pół), tak jak Sten. Wyprodukowano zaledwie 10 000 MP 3008.

Ordung musi być

Dowodem na to, że MP40 był de facto projektem Velmera jest fakt, że gdy Hugo Schmeisser (syn Louis'a) rozpoczął produkcję MP 41, został oskarżony przez Ermę. Choć MP41 był lepszy od czterdziestki, wyrok sądu nakazał zatrzymanie produkcji, jako powód podano użycie patentu należącego do Firmy Erma. Jednak biorąc pod uwagę, że bez MP18, MP40 by nie istniał to można przyznać, że przydomek "Schmaisser" mu pasuje.

Następcą MP40 dzisiaj jest HK MP5. Piątka jest także na amunicję 9x19mm Parabellum. Jest używany przez polski Grom oraz wiele innych organizacji militarnych i policyjnych na świecie. Erma zbankrutowała w 1997 r. MP5 jest patentem niemieckiej firmy Hekler und Koch. Dzisiaj HK posiada oddział w USA, który często współpracuje z amerykańską Armią i jest właścicielem wielu patentów.

Żródło: encyklopedia broni world.guns.ru

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!