MŚ w Vikersund. Złoty medal dla Austrii. Rekord Żyły! Zobacz wideo

Reprezentacja Austrii zdobyła mistrzostwo świata w konkursie drużynowym w lotach w Vikersund. Broniący złotego medalu podopieczni Alexa Pointnera wyprzedzili Niemców oraz Słoweńców. Polacy zajęli ostatecznie siódmą lokatę, a Piotr Żyła, skacząc 232.5 m, ustanowił nowy polski rekord w długości skoku.

Konkurs drużynowy na mistrzostwach świata w lotach zapowiadał się niezwykle ciekawie. Uchodzący za faworytów przed mistrzostwami Austriacy w Vikersund prezentowali się bowiem poniżej oczekiwań. W serii próbnej, rozegranej tuż przed konkursem, bardzo dobrze skakali Finowie. Świetnie zaprezentowali się również Słoweńcy na czele z indywidualnym mistrzem globu Robertem Kranjecem, który uzyskał najlepszy wynik - 233,5 m.

To przy nierówno skaczących Austriakach oraz nieobliczalnych Norwegach stawiało podopiecznych Davida Jirouteka gronie głównych faworytów nawet do złotego medalu. Bardzo słabo zaprezentowali się "Biało-czerwoni", a najlepszym z naszych skoczków był Piotr Żyła, który skoczył 213,5 metra. Pozwoliło mu to zająć miejsce w trzeciej dziesiątce. Kamil Stoch skoczył 179,5 metra, a jeszcze krócej latali: Maciej Kot - 162,5 metra oraz Krzysztof Miętus - 122 metry - są to bardzo słabe wyniki jak na skocznię mamucią.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowali się Austriacy. Obrońcy złotego medalu z przed dwóch lat z Planicy skali najrówniej z całej stawki. Najmocniejszym punktem zespołu liderów był Thomas Morgenstern, który skoczył 224,5 metra. Daleko skakał także Martin Koch (217,5 metra), Andreas Kofler (212,5 metra) i Gregor Schlierenzauer (217 metrów). Drugą pozycję zajęli Niemcy, a trzecią Słoweńcy pod wodzą swojego lidera Roberta Kranjca.

Tuż za podium uplasowali się niespodziewanie Norwegowie. Dalej znajdowali się Japończycy, Finowie i Czesi. Polacy zajmowali ósmą pozycję, po skokach Macieja Kota (174 m), rekordzie życiowym (223.5 m) Piotra Żyły oraz przyzwoitych próbach Krzysztofa Miętusa 190.5 m i Kamila Stocha, który uzyskał 208 metrów. Z konkursem pożegnali się najsłabsze dwie reprezentacje Kazachowie i Rosjanie. Najdłuższym skokiem pierwszej serii popisał się Daiki Ito, Japończyk uzyskał aż 240 metrów. Daleko skoczył także mistrz świata Robert Kranjec - 235,5 metra.

W serii finałowej znajdujący się na prowadzaniu Austriacy nadal prezentowali się najrówniej ze wszystkich reprezentacji, pewnie zdobywając złoty medal. A mistrzostwo świata przypieczętował Martin Koch, skacząc jako ostatni z drużyny na 218 metrów. Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyli Niemcy, wśród których prym wiódł Richard Freitag 230 m. Trzecie miejsce na podium wywalczyli po pięknej walce z Norwegami Słoweńcy. Skandynawom nie pomógł nawet znakomity skok Rune Velty 243 m w ostatniej serii. Na piątym miejscu mistrzostwa ukończyli Japończycy ze świetnym Daiki Ito 215.5 m. Dalsze pozycje w konkursie zajęli Czesi, Polacy oraz Finowie.

W drugiej serii doszło również do historycznego wyczynu. Piotr Żyła, skacząc 232.5 m, pobił należący do tej pory do Adama Małysza rekord Polski w długości lotu. Nie miał dobrego dnia lider "Biało-czerwonych" Kamil Stoch. Obecnie czwarty skoczek PŚ w swoim drugim skoku uzyskał tylko 196.5 m. Maciej Kot skoczył 178,5 metra, a Krzysztof Miętus 202 metry. Takie wyniki pozwoliły podopiecznym Łukasza Kruczka wyprzedzić Finlandię.

Wyniki konkursu drużynowego MŚ w lotach 2012:
1. Austria (Morgenstern, Kofler,Schlierenzauer, Koch)
2. Niemcy (Wank, Freitag, Mechler, Freund)
3. Słowenia (Damjan, Tepes, Sinkovec, Kranjec)
4. Norwegia (Romoeren, Fannemel, Velta, Bardal)
5. Japonia (Watase, Tochimoto, Takeuchi, Ito)
6. Czechy (Janda, Matura, Koudelka, Hlava)
7. Polska (Maciej Kot, Piotr Żyła, Krzysztof Miętus, Kamil Stoch)
8. Finlandia (Happonen, Muotka, Hautamaeki, Koivuranta)

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.