Marszałek Województwa Śląskiego uhonorował bytomskie Muzeum Górnośląskie wyróżnieniem za wydarzenie muzealne w ubiegłym roku.

Wkład pracy bytomskich muzealników doceniła komisja złożona z przedstawicieli Sejmiku Województwa Śląskiego, jak również z ekspertów z dziedziny ochrony i upowszechniania dziedzictwa narodowego. Wyróżniony został projekt w kategorii wystawy "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia".

Celem twórczyń wystawy, Izabeli Wójcik-Kühnel oraz Edyty Horwat, było stworzenie nieco odmiennej wystawy od innych, jak mówiły autorki podczas ubiegłorocznego wernisażu: "Nie możemy i nie chcemy pokazać naszych bohaterek na ścianie pamięci. Pokazujemy je na tle miasta". Stąd też oprócz prezentowanych zdjęć, na wystawie znalazły się kobiece akcesoria, rekwizyty, nie tylko użytku codziennego, lecz te odświętne, nagrody, odznaczenia. Zwiedzający wystawę mogli zapoznać się z historią bytomianek także poprzez prezentację multimedialną.

Na wystawie, jak również w wydanym do niej albumie, zaprezentowano znane kobiety wywodzące się z Bytomia, m.in. Karin Stanek, Annę Nehrebecką, Dorotę Pomykałę czy też wybitne postaci historyczne, Ewę von Tiele-Winckler zwaną Matką Ewą czy Polę Maciejowską.

W kategorii publikacji książkowej wyróżniona została monografia Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów pod redakcją Jana Drabiny i Mieczysława Dobkowskiego. Książka poświęcona jest stuleciu istnienia bytomskiej placówki muzealnej od początków działalności, jako Bytomskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego do czasów obecnych.
Z dziennikarskiego punktu należy odnotować, że dwie główne nagrody otrzymało Muzeum w Gliwicach. Pierwszą w kategorii wystawy za ekspozycję "Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta", prezentującą m.in. wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na gliwickiej starówce. Druga z nagród została przyznana za książkę "Historia miasta Gliwice" Benno Nietschego, jedyną monografię miasta, która po 125 latach po raz pierwszy została przełożona z języka niemieckiego na język polski.

Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!