Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wyróżnione na Śląsku

Redakcja
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek dawnego starostwa powiatowego.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek dawnego starostwa powiatowego. Piotr A.Jeleń
Marszałek Województwa Śląskiego uhonorował bytomskie Muzeum Górnośląskie wyróżnieniem za wydarzenie muzealne w ubiegłym roku.

Wkład pracy bytomskich muzealników doceniła komisja złożona z przedstawicieli Sejmiku Województwa Śląskiego, jak również z ekspertów z dziedziny ochrony i upowszechniania dziedzictwa narodowego. Wyróżniony został projekt w kategorii wystawy "Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia".

Celem twórczyń wystawy, Izabeli Wójcik-Kühnel oraz Edyty Horwat, było stworzenie nieco odmiennej wystawy od innych, jak mówiły autorki podczas ubiegłorocznego wernisażu: "Nie możemy i nie chcemy pokazać naszych bohaterek na ścianie pamięci. Pokazujemy je na tle miasta". Stąd też oprócz prezentowanych zdjęć, na wystawie znalazły się kobiece akcesoria, rekwizyty, nie tylko użytku codziennego, lecz te odświętne, nagrody, odznaczenia. Zwiedzający wystawę mogli zapoznać się z historią bytomianek także poprzez prezentację multimedialną.

Na wystawie, jak również w wydanym do niej albumie, zaprezentowano znane kobiety wywodzące się z Bytomia, m.in. Karin Stanek, Annę Nehrebecką, Dorotę Pomykałę czy też wybitne postaci historyczne, Ewę von Tiele-Winckler zwaną Matką Ewą czy Polę Maciejowską.

W kategorii publikacji książkowej wyróżniona została monografia Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 100 lat dziejów pod redakcją Jana Drabiny i Mieczysława Dobkowskiego. Książka poświęcona jest stuleciu istnienia bytomskiej placówki muzealnej od początków działalności, jako Bytomskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego do czasów obecnych.
Z dziennikarskiego punktu należy odnotować, że dwie główne nagrody otrzymało Muzeum w Gliwicach. Pierwszą w kategorii wystawy za ekspozycję "Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta", prezentującą m.in. wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na gliwickiej starówce. Druga z nagród została przyznana za książkę "Historia miasta Gliwice" Benno Nietschego, jedyną monografię miasta, która po 125 latach po raz pierwszy została przełożona z języka niemieckiego na język polski.

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto