W tym roku przypada 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. W Warszawie przez trzy dni trwają uroczystości. W weekend 20 i 21 kwietnia będzie można zwiedzać nowo powstałe Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się na wprost Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie w kwadracie ulic: Zamenhofa, Danielewicza, Lenartowskiego i Karmelickiej. Placówka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym jury wybrało projekt fińskich architektów: Rainera Mahlamaki i Ilmari Landelmy.

W roku 2007 prezydent Lech Kaczyński i były prezydent Niemiec Richard von Weizsaecker wmurowali akt erekcyjny.

Muzeum ma być punktem odniesienia dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem Żydów polskich oraz znakiem dokonującego się przełomu we wzajemnych stosunkach Polaków i Żydów.Muzeum Historii Żydów Polskich to także "miejsce spotkań i dyskusji ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie, musi to być miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy".

Z okazji obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim przygotowano kilkadziesiąt projektów takich jak: wspólne tworzenie instalacji upamiętniającej rocznicę powstania, warsztaty z języków hebrajskiego i jidysz dla rodzin, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania ze świadkami historii, spacery trasami pamięci oraz wycieczki po nowo otwartym budynku muzeum.

Podczas dni otwartych co godzinę przewodnicy będą oprowadzać po budynku muzeum i opowiadać o jego symbolice.

Od 20 kwietnia muzeum będzie otwarte w dniach: poniedziałek - niedziela (w godz.10.00–18.00), we wtorki nieczynne

Rezerwacji można dokonywać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 17.00, a od 27 kwietnia także w soboty i niedziele, w godzinach 10 - 18.

Rezerwacje: (22) 471 0301 lub (22) 471 0302 ; rezerwacje@jewishmuseum.org.pl


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!