Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodziło pierwszą rocznicę otwarcia wystawy

Redakcja
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Krzysztof Krzak
Miniony weekend (9 - 11 października 2015 r.) upłynął w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie pod znakiem pierwszej rocznicy otwarcia stałej ekspozycji "1000 lat historii Żydów polskich".

Przez niecały rok (wystawę otwarto uroczyście 28 października minionego roku) ekspozycję obejrzało ponad 350 tysięcy zwiedzających z kraju i zza granicy, w tym z Izraela, dla którego mieszkańców wizyta w stołecznym muzeum przy ulicy Mordechaja Anielewicza jest punktem obowiązkowym podczas pobytu w Polsce (Polin oznacza w języku hebrajskim: Polska). Na program trzydniowego święta zatytułowanego "Made in Polin" złożyło się ponad 30 koncertów, spotkań i spektakli. Wystąpili m.in. orkiestra "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Piotr Orzechowski, Avishai Cohen i Robert Więckiewicz; pokazano wystawę fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego, a Robert Makłowicz zaprosił na ucztę Polin.

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie, dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie II wojny światowej zamienionej przez okupanta w getto, powstawał w latach 2009 - 2013 według projektu architektów z fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki. Uwagę zwraca jego wejście główne w kształcie hebrajskiej litery taw. Wystawa stała to swoista podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich: od średniowiecza do współczesności. Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się niegdyś centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?

Wystawa składa się z ośmiu galerii: Las (legendy o początkach obecności Żydów w Polsce), Pierwsze spotkania (960–1500), Paradisus Iudaeorum (1569–1648), Miasteczko (1648–1772), Wyzwania Nowoczesności (1772–1914), Na żydowskiej ulicy (1918–1939), Zagłada (1939–1945) i Powojnie (1944 do dziś). Łącznie zajmują one ponad 4000 metrów kwadratowych opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów i mają charakter interaktywny.

Z okazji pierwszych urodzin wystawy stałej MHŻP Polin przyznano również po raz pierwszy Nagrodę POLIN, która ma na celu uhonorowanie osób troszczących się o upamiętnienie dziedzictwa polskich Żydów - laureatem został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN" w Lublinie, który ze swoimi współpracownikami organizuje mnóstwo działań na rzecz przypominania i utrwalania historii Żydów lubelskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto