Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe na zakupach. Placówka wydała 150 tys. złotych na dzieła sztuki

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Muzeum Narodowe w Krakowie wydało 150 tys. złotych na dzieła sztuki. Do zbiorów placówki trafiło 46 prac artystów z II połowy XX i początku XXI wieku.

150 tysięcy złotych – tyle kosztowały dzieła sztuki, które do swojej kolekcji zakupiło w 2015 roku Muzeum Narodowe w Krakowie. Ciekawostek wśród nich nie brakuje.

W sumie dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” 2015 (priorytet „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”) do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie trafiło 46 prac artystów z II poł. XX i początku XXI wieku. Są tu dzieła tak znanych dziś artystów, jak Stanisław Wójtowicz, Jarosław Modzelewski, Zuzanna Janin.

Od rodziny Stanisława Wójtowicza w 2015 roku odkupiono matryce drzeworytów, pochodzące z najlepszego okresu pracy artysty. Są one świadectwem osiągnięć środowiska krakowskiego, bo Stanisław Wójtowicz to jedna z najciekawszych indywidualności lat 60. XX wieku w sztuce polskiej, twórca krakowskiej szkoły graficznej.

To wszystko sprawia, że oczywistym staje się waga tego zakupu. „Głowa Hölderlina (z kołkiem)” Jarosława Modzelewskiego jest jedną z dwóch prac powstałych po powrocie artysty ze stypendium w Niemczech. Wtedy dała o sobie znać u twórcy fascynacja osobą niemieckiego poety, uznawanego za jednego z prekursorów romantyzmu. Praca Zuzanny Janin, jednej z najważniejszych przedstawicielek nurtu tzw. sztuki krytycznej, nosi tytuł „Walka+ring”.

Zobaczymy filmowy zapis pojedynku artystki z... Przemysławem Saletą. Dzieło było refleksem feministycznych zagadnień, jakimi w końcu lat 90. żyła sztuka polska. Wśród nabytków nie zabrakło także obrazu współczesnego artysty krakowskiego.
Mowa o dziele „Taka robota na wiosce” Ignacego Czwartosa, w którego pracach spotykają się inspiracje polską sztuką sarmacką i portretami trumiennymi oraz dziełami Nowosielskiego i Wróblewskiego. A w to wszystko wpisuje jeszcze otaczającą codzienność.

Łukasz Gazur (aip)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto