(© (aip))

W październiku udostępniona została możliwość wirtualnego zwiedzania Muzeum Stutthof powstałego w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

Dzięki kilkudziesięciu, panoramicznym fotografiom i cyfrowemu zapisowi, w serwisie stutthof.org, na ekranie komputera można zwiedzić teren współczesnego Muzeum Stutthof.

W ten sam sposób możemy również zobaczyć niektóre obiekty, niegdyś należące do kompleksu KL Stutthof (a obecnie niedostępne dla zwiedzających).

- Teren byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof to cmentarz bez grobów, wielu zwiedzających gubi właściwą perspektywę tego wyjątkowego miejsca - mówi Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum. - Serwis pomoże zadbać o właściwą postawę podczas zwiedzania: skupienie, szacunek dla ofiar i ich historii. Również osoby, które z obawy przed zetknięciem się z epatującym okrucieństwem przekazu muzealnego często rezygnują z odwiedzin miejsc pamięci, będą mogły skonfrontować i oswoić swoje wyobrażenia.

"Wizytę rozpoczynamy w okolicy stacji kolejki wąskotorowej – dawnej „Stutthof-Waldlager” – gdyż właśnie ta kolej była głównym środkiem transportu do państwowego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof" - czytamy na stronie stutthof.org.

Konzentrationslager Stutthof został założony przez Niemców 2 września 1939 r. w miejscowości Sztutowo niedaleko Gdańska.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!