Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Myśmy poznali i uwierzyli tej miłości jaką nasz Bóg ma ku nam"

Zuzanna Chylińska
Zuzanna Chylińska
Budynek Wyższego Seminarium Duchownego Księży i Braci Pallotynów w Ołtarzewie. Licencja: Creative Commons 3.0
Budynek Wyższego Seminarium Duchownego Księży i Braci Pallotynów w Ołtarzewie. Licencja: Creative Commons 3.0 Paterm & Marcin Pietrzykowski
W dniach 27 - 28 sierpnia odbyło się w Ołtarzewie Pallotyńskie Spotkanie Młodzieży, którego organizatorami byli Księża i Bracia Pallotyni. Na spotkanie przyjechali ludzie młodzi, nie tylko z Polski.

Spotkanie w Ołtarzewie zaczęło się w piątek, 27 sierpnia, o godzinie 11. Mimo że pogoda nie była dla nas łaskawa, księża Pallotyni przyjęli nas niezwykle ciepło. Zaraz po zakwaterowaniu rozpoczęło się święto młodzieży. Pojęcie młodzieży należy tutaj rozumieć bardzo szeroko - wiek uczestników był bardzo zróżnicowany, od 13 lat w wzwyż.

Kocham - jak, kogo, dlaczego?

Podczas spotkania szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co to znaczy kochać. Z tym fundamentalnym pytaniem, ważnym dla nas wszystkich, łączą się inne pytania: Jak kocham? Kogo? Dlaczego kocham? Kiedy kocham? Zagadnienie kochania rozpracowywaliśmy na wiele sposobów. Pomagał nam w tym nie tylko hymn spotkania, ale także koncert zespołu Misericordia Gospel Group, warsztaty tematyczne (m.in. dotyczące czystości przedmałżeńskiej - prowadził Sylwester Laskowski, bezinteresownej pomocy innym na misjach - wyjaśniał ks. Jerzy Limanówka SAC czy też zajęcia z psychoterapeutką z Poznania, panią Katarzyną Dolecką, o tym jak nie dać się krzywdzić), koncerty i modlitwy wieczorne połączone z`adoracją i sakramentem pokuty.

Jeśli kocham, to dzielę się życiem, daję życie

Wejść w klimat rozważań pomogła nam wejść s. Danuta, pallotynka. Podała uczestnikom pewne wskazówki, a w swoim wystąpieniu powiedziała: - Jeśli kocham, to dzielę się życiem, daję życie .Słowa te stanowiły dla wszystkich pełnoletnich uczestników spotkania zachętę do oddawania krwi w specjalnym krwiobusie. Drugim sposobem na pokazanie tego jak kocham - była możliwość złożenia przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży z Białorusi i Ukrainy.

Ksiądz Maciej Sarbinowski SDB: "Jeśli człowiek nie ma prawdziwej relacji z Ojcem to człowiek umiera"

Kolejnym ważnym elementem piątkowego programu była konferencja wygłoszona przez ks. Macieja` Sarbinowskiego SDB, egzorcystę i duszpasterza akademickiego UKSW. W swojej katechezie, ks. Maciej, zwrócił uwagę na nasze relacje z ojcami (o tym jakie są sposoby, aby je poprawić), o obrazach ojców (ojciec bierny, apodyktyczny, oprawca, nieobecny, oskarżyciel i trener) i o postrzeganiu przez nas Boga poprzez naszych ojców ziemskich. Ksiądz Sarbinowski złożył swoje świadectwo, które dotyczyło jego relacji z tatą. Nadto wszystko, ksiądz starał się nas przekonać o tym, że Bóg nas kocha zupełnie inaczej, niż nasi ziemscy ojcowie. Integralną częścią katechezy była modlitwa do Ducha Świętego i indywidualna modlitwa oraz rozmowa z każdym uczestnikiem, który potrzebował uzdrowienia przez Boga relacji z ojcem.

Na zakończenie dnia - dobre granie

W piątkowy wieczor odbyły się dwa koncerty. Najpierw zagrał dla nas zespół Eirene z białoruskiej parafii pallotyńskiej pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Po nim wystąpił zespół Misericordia Gospel Group. Po koncertach odbyły się ostatnie tego dnia modlitwy i w końcu przyszedł czas na zasłużony sen.

Drugi dzień PSM

Drugi dzień naszych mini rekolekcji rozpoczęły modlitwy poranne prowadzone przez wspólnotę pallotyńską z Bielska - Białej. W naszych modlitwach połączonych ze śpiewem, dziękowaliśmy Bogu za spokojną noc i prosiliśmy o Jego pomoc i błogosławieństwo w nowym dniu. Po ich zakończeniu udaliśmy się na śniadanie. Kilkanaście minut po 9 rozpoczęło się świadectwo pana Leszka Dokowicza. Jest on dziennikarzem i reżyserem filmowym. Opowiadał on o swoich doświadczeniach z satanistami, subkulturą techno, nawróceniu i powrocie do Kościoła. Jego wystąpienie połączone było z pokazaniem kilku fragmentów filmów zrealizowanych podczas światowych imprez techno.

Ksiądz arcybiskup Zadarko: "Zabierzcie pragnienie stałego połączenia z Jezusem Chrystusem"

Kulminacyjnym momentem naszego spotkania u księży Pallotynów była Msza Święta. Przewodniczył jej arcybiskup pomocniczy diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej, ksiądz Krzysztof Zadarko. W homilii księdza arcybiskupa wyróżnić można kilka ważnych wątków.

Pierwszy z nich dotyczył tego, o czym człowiek rozmyśla obcując w obecności Miłości najwyższej.

Drugi, dotykał kwestii związanych z komunikacją. Wiemy, że w dzisiejszym świecie młodzi ludzie komunikują się z sobą za pomocą nowoczesnych środków. Tymczasem, jak podkreślał arcybiskup Zadarko, Bóg stawia na relację bezpośrednią. Jest osobą, więc komunikuje się z nami wprost. Naszym zadaniem jest przede wszystkim, otwarcie się na Jego dary i prowadzenie. Trzeba, abyśmy to zrozumieli. W ten sposób łatwiej nam będzie przyjąć to, co On nam chce ofiarować.

Na koniec arcybiskup koszalińsko - kołobrzeski prosił młodych ludzi, aby stale byli podłączeni do tego "akumulatora", którym jest Bóg. Odbywa się to za pośrednictwem Kościoła - poprzez sakramenty, Eucharystię i stałe pogłębianie relacji z Bogiem.

Pallotyńskie Spotkanie Młodzieży w Ołtarzewie zorganizowane zostało już po raz czwarty. Było one całkowicie bezpłatne. Wielką pomocą w organizacji całego przedsięwzięcia wykazały się władze Ożarowa Mazowieckiego, wyżsi przełożeni z obu prowincji polskich Pallotynów i ludzie dobrej woli. Bez ich trudu, wysiłku i działań administracyjnych nie byłoby możliwe stworzenie tak cennej inicjatywy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto