Podczas budowy dworca Liverpool Street Crossrail w Londynie natrafiono na 3 tys. szkieletów. 60 archeologów pracuje nad wydobyciem szczątków. Prace potrwają 4 tygodnie.

W miejscu, gdzie umiejscowiona jest stacja, znajdował się założony w XVI wieku cmentarz Bedlam, pierwsze komunalne miejsce pochówku dla mieszkańców brytyjskiej stolicy. Chowano na nim heretyków, a także osoby zmarłe podczas wielkiej zarazy w latach 1665 - 1666 oraz w wyniku innych chorób. Oznacza to, że znajdują się tam szczątki londyńczyków z całego miasta, ze wszystkich klas społecznych. To dobra informacja dla archeologów, ponieważ dzięki temu będą mogli zebrać kompleksowe informacje dotyczące życia mieszkańców Londynu w XVI i XVII wieku.

Crossrail to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w Europie, wart 16 miliardów funtów. Linia przebiegać będzie 40 metrów pod ziemią. Pozwoli to archeologom zbadać warstwy archeologiczne sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego. Podczas budowy linii odkryto już kości osób zmarłych podczas Czarnej Śmierci w 1348 r., kości mamutów i bizonów, średniowieczne łyżwy czy rzymskie denary. Linia Crossrail zostanie uruchomiona w 2018 roku.

Czytaj także: Francuzi sfałszowali wspomnienia myszy. Sztuczne wspomnienia wpłynęły na zachowanie gryzoni


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!