(© Ewa Krzysiak)

Już za kilka dni będzie można na nowo podziwiać wielobarwną tęczę znajdującą się w Warszawie na placu Zbawiciela. Właśnie trwa jej renowacja po spaleniu, którego dokonali nieznani sprawcy w nocy z 12 na 13 października. Pożar strawił ją wówczas w pięćdziesięciu procentach.

"Tęcza" jest instalacją artystyczną Julity Wójcik i została przygotowana dla Instytutu Adama Mickiewicza. Tworzyło ją 16 tysięcy sztucznych kwiatów nawleczonych na stalową konstrukcję (mającą 9 metrów wysokości i 26 metrów szerokości). Wcześniej ozdabiała plac przed Parlamentem Europejskim, a 8 czerwca stanęła na placu Zbawiciela w Warszawie, z czasem wrosła w otaczający krajobraz.

Jednak w nocy z 12 na 13 października została podpalona. Mimo szybkiej interwencji straży pożarnej ogień strawił ją w pięćdziesięciu procentach.

Instytut Adama Mickiewicza wydał wówczas takie oświadczenie: "Kimkolwiek jesteś, wandalu, zniszczyłeś instalację artysty, która od pierwszego dnia pięknie zrosła się z naszym miastem. Zniszczyłeś dzieło sztuki, obiekt, który od blisko pół roku wywoływał uśmiech na twarzach tysięcy warszawiaków, przyjezdnych z całego świata, a nawet kibiców. Zniszczyłeś pracę tysięcy wolontariuszy - kobiet, mężczyzn i dzieci naznaczonych wykluczeniem, bezrobotnych, biednych, upośledzonych, którzy poświęcili swój czas i energię by sprawić radość innym. Nasza tęcza powstała za pieniądze podatnika, a więc również twoje i tobie podobnych. Nie szkoda ci? Jakiekolwiek były twoje motywy zniszczyłeś symbol pojednania, przyjaźni i tolerancji wspólny wszystkim kulturom, jak ziemia długa i szeroka.

Zniszczyłeś, nieuku, znak Przymierza".

Zaraz po pożarze Julita Wójcik zapowiedziała, że chce odtworzyć tęczę. Dzięki pomocy wielu osób, które włączyły się w wyplatanie kwiatów, już za kilka dni będzie można na nowo ją podziwiać na placu Zbawiciela.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!