Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka "Gdynia". Pilch, Świetlicki, Nowicki i Czech

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Kostka Literacka Gdynia
Kostka Literacka Gdynia http://nagrodaliterackagdynia.pl/
Laureatami dziewiątej edycji Nagrody Literackiej Gdynia 2014 zostali: Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki i Jerzy Czech. Pojawiła się nowa kategoria obok prozatorskiej, poetyckiej i eseistycznej - za przekład na język polski.

Podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, będącej częścią festiwalu literackiego Literaturomanie, 28 czerwca 2014 roku ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Zwycięzcami dziewiątej edycji konkursu ustanowionego w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców za najlepsze książki poprzedniego roku w tym roku zostały cztery osoby.

Konkurs został rozstrzygnięty w czasie Dni IX edycji Nagrody Literackiej GDYNIA przez kapitułę pod przewodnictwem Małgorzaty Łukasiewicz. W jej skład weszli: Agata Bielik-Robson, Marek Bieńczyk, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Kruszyński, Jacek Gutorow, Aleksander Nawarecki oraz Violetta Trella.

W kategorii poetyckiej laureatem został Marcin Świetlicki za książkę "Jeden" (Wydawnictwo EMG, Kraków). Jest to zbiór utworów, dowodzących według Kapituły, że „polska poezja ma się całkiem dobrze i uwiąd jej nie grozi”. Podkreślono, że ujawniają one wiele możliwości tkwiących we współczesnej polszczyźnie.

W kategorii prozatorskiej nagrodę otrzymał Jerzy Pilch za książkę "Wiele demonów" (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa). Wyróżniona powieść określona została jako „teologiczny kryminał”. Jej akcja rozgrywa się w postalinowskich czasach, w latach pięćdziesiątych na luterskim Śląsku Cieszyńskim.

W kategorii eseistycznej laureatem został Wojciech Nowicki za książkę "Salki" (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). Jest to książka wspomnieniowa, opisująca dzieje kresowych przodków autora. Według autora to opowieść „o zasiedzeniu i ucieczce”, „podróż w głębię głowy”. Uzasadnieniem tych określeń jest fakt, iż przedstawione historie rodzinne uwarunkowały los autora.

Po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii przekładu na język polski. Otrzymał ją Jerzy Czech za antologię poezji szesnastu poetów rosyjskich „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). Jest to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego „samizdatu”. Obejmuje ponad pół wieku - od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych.

Wyróżnienia z pewnością stanowią zaszczytne uhonorowanie wybranych twórców, wybranych spośród dwudziestu nominowanych autorów, a w sumie spośród 426 zgłoszonych książek. Czterech laureatów w kategoriach proza, poezja, esej i przekład otrzymało w ramach nagrody po 50 tysięcy zł oraz pamiątkowe statuetki "Kostki Literackie".

Wśród nominacji były tomiki poezji: "Rozmowy z głuchym psem" Dariusza Foksa (Dom Literatury w Łodzi), "Kir" Szczepana Kopyta (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), "Ladino" Joanny Roszak (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu) i "Pulsary" Michała Sobola (Nisza).

Nominacje w kategorii proza to: "Do szpiku kości. Ostatnia powieść awangardowa" Krzysztofa Jaworskiego (Biuro Literackie), "Miedza" Andrzeja Muszyńskiego (Czarne), "Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna (W.A.B.), "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak (W.A.B.).

W kategorii esej o nagrodę rywalizowały następujące utwory: "A propos inferna" Jana Balbierza (Universitas), "Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju" Ewy Graczyk (Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego), "Jakuck. Słownik miejsca" Michała Książka (Czarne) i "Wielkie nadzieje i dalsze rozważania" Arkadiusza Żychlińskiego (Wyd. Nauka i Innowacje).

Natomiast do kategorii przekładu nominowano: Wawrzyńca Brzozowskiego za tłumaczenie "Pamiętników króla Stanisława Augusta" (Muzeum Łazienki Królewskie), Ryszarda Engelkinga i Tomasza Swobodę za tłumaczenie tomu "Śnienie i życie" Gerarda de Nervala (słowo/ obraz terytoria), Andrzeja Franaszka i Aleksandrę Klęczar za "Poezje wszystkie" Katullusa (Homini) oraz Ryszarda Krynickiego za "Psalm i inne wiersze" Paula Celana (a5).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto