W wywiadzie udzielonym jednej z japońskich stacji telewizyjnych, najstarszy syn przywódcy Korei Północnej skrytykował plany odziedziczenia władzy po Kim Dzong Ilu przez swojego brata.

Fragmenty krótkiego wywiadu udzielonego japońskiej stacji TV Asahi, opublikował dziś serwis internetowy telewizji CNN.

- Osobiście jestem przeciwny dziedziczeniu władzy przez trzy kolejne pokolenia - powiedział Kim Dzong Nam - Ale przypuszczam, że wystąpiły przyczyny wewnętrzne. Musimy uwzględnić te przyczyny, o ile istnieją.

Wypowiedź Kim Dzong Nama jest pierwszym komentarzem po ukazaniu się informacji na temat promocji jego młodszego brata do stopnia generała północnokoreańskiej armii oraz objęcia przez niego funkcji wiceprzewodniczącego Narodowego Komitetu Obrony, któremu przewodniczy sam Kim Dzong Il.

Kim Dzong Nam, najstarszy syn "Wielkiego Przywódcy" do niedawna uważany był za głównego pretendenta do odziedziczenia władzy po Kim Dzong Ilu. Szanse na jego sukcesję ostatecznie zaprzepaścił skandal międzynarodowy wywołany przez niego w Japonii, gdzie próbował odwiedzić tokijski Disneyland, posługując się sfałszowanymi dokumentami.

Historyczny moment w dziejach Korei Północnej

Niemal pewnym jest, że Kim Dzong Il namaścił na kolejnego przywódcę komunistycznej Korei swojego syna Kim Dzong Una. W zeszłą niedzielę byliśmy świadkami bezprecedensowych wydarzeń na centralnym placu północnokoreańskiej stolicy, przez który - dla uczczenia 65-lecia Partii Pracy Korei - przemaszerowało i przejechało ponad 20 tys. żołnierzy i setki czołgów i rakiet.

Szczególnego znaczenia niezwykłemu widowisku na Placu Kim Ir Sena nadaje fakt, że transmitowane było na żywo przez stacje telewizyjne z całego świata. Co więcej wystąpił na nim sam Kim Dzong Il, w asyście wysokich oficjeli i wojskowych, a także - po raz pierwszy - u boku prawdopodobnego przyszłego przywódcy komunistycznej Korei Kim Dzong Una.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!