Zgodnie z zapowiedzią Grzegorz Napieralski ogłosił dziś swoje stanowisko w sprawie II tury wyborów. Wbrew oczekiwaniom, nie określił jednak jednoznacznie kogo poprze w niedzielnym głosowaniu.

Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski, który nieoczekiwanie zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich prawie 14 proc. wszystkich głosów, pozostanie neutralny w turze drugiej i nie udzieli poparcia żadnemu z dwóch kandydatów.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu zarządu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które zaczęło się dziś krótko po godzinie 19:00 i w którym udział wzięli również szefowie regionów Grzegorz Napieralski powiedział, że "Jarosław Kaczyński budował IV RP, a Bronisław Komorowski ochoczo tą budowę wspomagał, a on się temu sprzeciwiał" i dodał, że "politycy, którzy tworzyli IV RP powinni zniknąć z polskiej polityki, ale nie jemu przyjdzie o tym decydować, a wyborcom".

Lider lewicy powiedział, że w podjęciu decyzji kierował wynikiem rozmów z wyborcami, ludźmi lewicy oraz różnymi organizacjami i już wcześniej, po spotkaniu ze związkowcami z OPZZ, oświadczył, że "dostał rekomendację, by nikogo nie popierać", dodając, że zarówno Zieloni 2004 jak i Partia Kobiet wnioskowały o takie samo rozwiązanie.

Na koniec konferencji Napieralski powiedział, że "bez względu na wynik, ważne abyśmy 4 lipca wszyscy poszli do wyborów i byli razem przy urnach".

"Zwycięstwo" Napieralskiego

Wyrywając z puli dużą część głosów, Napieralskiego uznano za jednego ze zwycięzców pierwszej tury wyborów i stał się na chwilę języczkiem uwagi opinii publicznej, a jego elektoratem zaczęli interesować się zarówno Jarosław Kaczyński, jak i Bronisław Komorowski. Szef SLD, mając na uwadze swój dobry wynik, zaczął stawiać warunki ewentualnego poparcia, m.in. natychmiastowe wycofanie polskich wojsk z Afganistanu, bezwzględne wprowadzenie Karty Praw Podstawowych oraz zapewnienie refundacji in-vitro.

Rozłam na lewicy?

Bez względu na decyzję Grzegorza Napieralskiego i po części wbrew tej decyzji, wielu ludzi lewicy, w tym prominentni działacze SLD już wcześniej zadeklarowali na kogo zagłosują w niedzielę i w większości poparli kandydata Platformy Obywatelskiej Bronisława Komorowskiego.

Wśród działaczy lewicy, którzy zadeklarowali poparcie dla Komorowskiego są m.in. Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kalisz oraz Marek Borowski, ale związani także z lewicą Włodzimierz Cimoszewicz oraz Marek Belka. Także Józef Oleksy powiedział dziś w programie Fakty po Faktach na antenie TVN24, że "skłania się ku głosowaniu na Bronisława Komorowskiego".

Źródło: TVN24, napieralski.com.pl

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!