W ramach zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w przyszłym roku czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza. Dzień poświęcony twórczości noblisty będzie już trzecią edycją projektu.

Po zakończeniu Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry prezydent Bronisław Komorowski, inicjator akcji powołanej w 2012 roku oznajmił, że przyszłoroczny dzień Narodowego Czytanie poświęcony zostanie dziełom Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską akcją publicznej lektury największych polskich dzieł literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrócenia uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienia poczucia narodowej tożsamości. Powszechny udział w akcji to wyraz zaangażowania w nawiązanie dialogu z przekazem wybitnej spuścizny literackiej.

Bronisław Komorowski, podsumowując tegoroczna akcję, poświęconą dziełom Aleksandra Fredry, podziękował za liczny i aktywny udział w całodziennym czytaniu. Dzieła autora "Zemsty" czytano w sobotę w ponad 750 miejscach w Polsce: w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach. Każda z miejscowości uczestniczących w akcji czytania utworów Fredry organizowała ją we własny, oryginalny sposób.

Prezydent w Teatrze Polskim 7 września br. podkreślił, że ubiegłoroczne Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza "pisanego polską nostalgią", stanowi nieprzebrzmiałą lekcję, której uzupełnieniem jest widzenie Aleksandra Fredry, dowcipne, z poczuciem humoru, z pewnym dystansem. a także z ironią.

"Te dwa spojrzenia na Polskę do dzisiaj są nam potrzebne, do dzisiaj są istotne. Myślę, że ciesząc się twórczością Aleksandra Fredry, powinniśmy stale pamiętać o tym, że wielkim wyzwaniem jest to, abyśmy potrafili o współczesnej Polsce, o sobie samych mówić nie tylko z nostalgią, ale także z ironią i dowcipem" - powiedział Bronisław Komorowski.

W tym kontekście wybór kolejnego patrona Narodowego Czytania uznać trzeba za kolejny ukłon w stronę tej samej tradycji diagnozowania problemów narodowych, istotny składnik "kodu kulturowego naszej tożsamości narodowej". Pozwoli uzyskać szerszą perspektywę na historyczne uwarunkowania polskiej rzeczywistości. Bronisław Komorowski nazwał Henryka Sienkiewicza "wielkim reżyserem narodowej wyobraźni i tożsamości”.
Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!