Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku Adrianna Adamek-Świechowska
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku włącza się w akcję Narodowe Czytanie „Trylogii” w dniu 6 września br. bogatą ofertą programową: oprócz lektury celnych fragmentów dzieła spektakl „Zagłoba swatem” i prezentacja nowej kolekcji muzeum.

W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, mieszczącym się w pałacyku, jaki autor „Trylogii” otrzymał od narodu z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej, przygotowano z okazji zainicjowanego przez prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego bogatą ofertę dla miłośników dzieła i kultury żywego słowa.

Bohaterem trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed dwoma laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach, jest Henryk Sienkiewicz. Ogólnonarodowa lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz. Do tych zjawisk należy cykl z dziejów XVII-wiecznej Rzeczypospolitej - "Trylogia".

W programie scenariusza Narodowego Czytania w Oblęgorku - w sobotę 6 września w godz. 13- 18:

inscenizacja jednoaktówki "Zagłoba swatem", napisanej przez Sienkiewicza na uroczystości jubileuszowe w 1900 roku (rękopis znajduje się w zbiorach Oblęgorka) – w wykonaniu aktorów kieleckich pod kierunkiem Lecha Sulimierskiego

inauguracja Narodowego Czytania – odczytanie kilku fragmentów Trylogii przez przedstawicieli świata polityki, nauki, kultury

premierowy pokaz odnalezionej kolekcji obrazów Piotra Stachiewicza, ilustrujących "Quo vadis", zakupionej w ostatnim czasie do zbiorów muzeum dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

piknik rodzinny z udziałem grup rekonstrukcji historycznych

gry i zabawy edukacyjne, dotyczące twórczości Henryka Sienkiewicza

głośne odczytywanie fragmentów prozy Sienkiewicza przez uczestników akcji

Warto przypomnieć, że w tym okresie w gościnnych progach Pałacyku Henryka Sienkiewicza prezentowana jest wystawa, która tematycznie współgra z dziełem wybranym przez Prezydenta do ogólnonarodowej lektury. Już od 24 kwietnia do 16 listopada 2014 r. na ekspozycji czasowej „Trylogia – dziwne materii pomieszanie” zapoznać się można z okolicznościami powstania i funkcjonowania najbliższego sercu Polaków cyklu powieści historycznych.

Wystawa przypomina, że ukazywanie się „Trylogii” było wielkim wydarzeniem kulturalnym, które zapoczątkowało niezwykłe oddziaływanie wykreowanych wizji na świadomość pokoleń w ciągu ponad wieku, co istotnie przyczyniło się do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich, budzenia miłości do historii oraz motywowało do walki o niepodległość.

Czytaj więcej: „Trylogia - dziwne materii pomieszanie”. O wystawie w Pałacyku w Oblęgorku

Na ekspozycji stałej letniej rezydencji pisarza obejrzeć można także inne zbiory, które są bezpośrednio związane z „Trylogią”. W gabinecie znajdują się książki, które służyły Sienkiewiczowi jako materiały źródłowe, a także dwa biurka z jego warszawskiego mieszkania, gdzie między innymi powstawały fragmenty cyklu pisanego "ku pokrzepieniu serc". Zgromadzone w tym pomieszczeniu dary jubileuszowe są wyrazem hołdu i dziękczynienia dla pisarza. Jest wśród nich m. in. zegar alabastrowy od mieszkańców Dzikich Pól z kulą armatnią spod Beresteczka.

Uroczystość Narodowego Czytania będzie okazją do odsłonięcia nowego skarbu w Oblęgorku. Zaprezentowana zostanie jako część ekspozycji stałej na piętrze nieznana dotąd w Polsce kolekcja obrazów Piotra Stachiewicza do „Quo vadis”, artysty, ucznia Jana Matejki, znanego z tworzenia scen religijnych, rodzajowych oraz portretów. Dotychczas prezentowano w Oblęgorku wykonane przez wybitnego ilustratora rysunki, przedstawiające główne figury „Trylogii”: Wołodyjowskiego, kniahinię Kurcewiczową, Helenę, Bohuna, Zagłobę i Skrzetuskiego. Portrety te można było od lat podziwiać w jadalni pałacyku.

Muzeum Henryka Sienkiewicza wzbogaciło się o zaginioną kolekcję obrazów Piotra Stachiewicza na wiosnę tego roku. Jak informuje Magdalena Klamka, zastępca kierownika Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oferta kupna zbioru ilustracji na aukcji w Stanach Zjednoczonych nadeszła już w 2012 r. Początkowo nie było jednak środków, więc pertraktacje trwały dwa lata. Z pomocą przyszło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało 200 tys. zł w ramach priorytetu „Kolekcje muzealne”. Do tej sumy samorząd województwa świętokrzyskiego dołożył 110 tys. zł wkładu własnego, dzięki czemu mogła nastąpić w kwietniu br. finalizacja transakcji.

Kolekcję oryginalnych ilustracji do „Quo vadis” Piotra Stachiewicza, która obecnie trafiła ze Stanów Zjednoczonych do Oblęgorka, pokazywano w USA dwukrotnie. Wiadomo, że cztery obrazy eksponowano w 1944 roku w Metropolitan Museum w Nowym Jorku na wystawie XIX-wiecznego malarstwa polskiego, zaś całość w styczniu 1953 roku w Instytucie Sztuki w Detroit na wystawie „Polska sztuka w prywatnych kolekcjach w Detroit”.

W Polsce obrazy do „Quo vadis” Piotra Stachiewicza były dotąd znane z reprodukcji i pocztówek. Spośród rzeszy ilustratorów Henryk Sienkiewicz wyróżniał właśnie tego artystę, przyznając mu wyłączne upoważnienie do wykonania obrazów do „Quo vadis”. Cenione przez autora powieści rzymskiej ilustracje zdobiły jej bibliofilskie wydanie z 1902 r.

Czytaj także: Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 6 września 2014 roku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto