Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Trylogii” w swej siedzibie przy Starym Rynku 84. Organizatorzy zapewniają atrakcyjne spotkanie z wyjątkowym dziełem literackim.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, będące oddziałem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, jest organizatorem wyjątkowych uroczystości w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego akcji Narodowe Czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Organizatorzy zapraszają do spotkania z wyjątkową plastyką i obrazowością wizji powieściowych zawartych w szeregu powieści pisanych „ku pokrzepieniu serc” – pięknym stylem i żywym obrazem historii.

Wyjątkowy program przygotowany przez organizatorów wpisuje się w idee, którym służy realizowana w akcji popularyzacja fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł. Trzecia edycja Narodowego Czytania ma na celu również wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Ogólnonarodowa lektura „Trylogii” Sienkiewicza, patrona poznańskiego Muzeum to sposobność, by w jego podwojach skupić się na tym jednym ze skarbów polskiej literatury. Akcja Muzeum odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.

W programie Narodowego Czytania w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Poznaniu – 6 września 2014 r. od godz. 12:

Inauguracja – godz. 12.00 scena przy Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

• czytanie ulubionych fragmentów „Trylogii” przez Prezydenta Ryszarda Grobelnego, samorządowców, przedstawicieli nauki i kultury oraz osób chętnych

• pokaz gry na tarabanach w wykonaniu Grupy Taradrum (O rozterkach serc niewieścich czyli Kobiety Trylogii – improwizacje aktorskie Teatru Castingowego mplusem)

• wspólne śpiewanie dumek z uczniami Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz przy akompaniamencie bandury w wykonaniu Mariny Terleckiej

• konkurs ze znajomości „Trylogii” o nagrodę Dyrektora Biblioteki Raczyńskich prowadzony przez Andrzeja Koniecznego (pasjonata, założyciela Izby Pamięci "Trylogii" w Stęszewie) i inne atrakcje.

Wnętrza Muzeum od. 14.30 - 17.00:

• wspólne poznaniaków czytanie wybranych lirycznych, wzruszających scen z „Potopu”, „Ogniem i mieczem”, „Pana Wołodyjowskiego”

• prezentacja fragmentów różnych ekranizacji „Trylogii” (w tym mało znanej włoskiej adaptacji „Con ferro e con fuoco”

• zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w tym wystawy „Wokół Trylogii”.

Wstęp wolny.

Dla osób aktywnych przewidziane są pamiątki, m. in. okolicznościowe pieczęci.

Finał – Taras Biblioteki Raczyńskich (wejście od A. Marcinkowskiego) – godz. 20.00:

• interpretacja głosowa „Ogniem i mieczem” w wykonaniu Wojciecha Malajkata, odtwórcy roli Rzędziana w ekranizacji Jerzego Hoffmana z oprawą muzyczną Mariny Terleckiej.

Warto przypomnieć, że Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu przed trzema miesiącami wznowiło swoją działalność po prawie czterech latach. Po gruntownym remoncie kamienicy i modernizacji aranżacji ekspozycji odsłoniło nowe oblicze. Na zwiedzających czeka m. in. wiele niespodzianek multimedialnych.

Czytaj więcej: Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu po remoncie

Formuła Narodowego Czytania w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, podobnie jak w innych ośrodkach, organizujących publiczne spotkanie z "Trylogią", daje możliwość zaprezentowania fragmentów wybranych przez ochotników, a także wzięcia udziału w konkursie wiedzowym.

Czytaj także: Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza 6 września 2014 roku

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!