Dwie bliźniacze sondy Grail-A i Grail-B weszły na orbitę Księżyca. Tym samym NASA rozpoczyna nowy etap szczegółowego badania naszego satelity.

Pierwsza sonda "zacumowała" na orbicie Księżyca w Sylwestra, druga dotarła tam w Nowym Roku. Poruszają się one obecnie po eliptycznej orbicie, okrążając Księżyc w czasie 11,5 godz. W ciągu najbliższych pięciu tygodni NASA chce odpowiednio wyrównać położenie oraz prędkość obu sond. Mają okrążać Księżyc po kołowej orbicie w czasie 2 godzin na wysokości 55 km - czytam na stronie interia.pl.

Właściwa, naukowa faza projektu ma się rozpocząć 8 marca. Głównymi celami misji są: dokładne zbadanie pola grawitacji Księżyca, wykonanie map struktury litosfery i określenie głębokości występowania poszczególnych warstw wewnętrznych. Dane te pozwolą poznać i zrozumieć procesy ewolucji Księżyca. Pomiary oraz przesyłanie danych będzie odbywać za pomocą fal radiowych.

Maria Zuber z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, główny badacz misji Grail powiedziała, że "umieszczając na orbicie Księżyca sondy Grail, jesteśmy bliżej poznania tajemnic Księżyca oraz wyjaśnienia, jak powstał i ewoluował nasz satelita, a także Ziemia i inne planety zbudowane ze skał".

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!