Czescy antyterroryści zatrzymali młodego mężczyznę, który sympatyzował z ideologią Andersa Breivika. W przeszłości był wielokrotnie karany, m.in. za wysadzenie stacji benzynowej.

Na to nie trzeba było długo czekać. Naśladowca Breivika jest już i to blisko nas. Został aresztowany w Czechach. Pochodzi z Ostrawy, ma 29 lat i szykował zamach. Sympatyzował z zamachowcem Andersem Breivikiem. Jak podaje wyborcza.pl, zgromadził w domu pokaźny arsenał broni i materiałów wybuchowych.

Czescy policjanci zatrzymali mężczyznę 10 sierpnia. Sprawę trzymali w tajemnicy i dopiero dziś postanowili ujawnić. Swojego "Breivika" - mieszkańca Ostrawy - namierzyli dzięki jego elektronicznej korespondencji. Podkreślał w niej sympatię dla ideologii, którą głosił Anders Breivik. Wyrażał też podziw dla zamachów dokonanych 22 lipca 2011 r. w Oslo.

Zatrzymany mężczyzna był w przeszłości pięciokrotnie karany, m.in. za wysadzenie w powietrze stacji benzynowej w pobliżu autostrady koło Ostrawy.

W jego mieszkaniu, podczas rewizji policjanci, ku swojemu zaskoczeniu, znaleźli bogaty arsenał broni maszynowej, kilkaset nabojów, dużą ilość wysokiej jakości materiałów wybuchowych oraz bombę lotniczą.

Kolejnym dowodem na potencjalne naśladownictwo Breivika, stało się to, że młody Czech miał podobnie jak Norweg, kompletny mundur policjanta; Breivik w mundurze zmylił właśnie młodzież na wyspie Utoya, zanim zaczął masakrę.

Swoje mieszkanie zatrzymany z Ostrawy wyposażył w instalację, która pozwala na odpalenie bomby przez telefon komórkowy. W momencie zatrzymania, które odbyło się z zaskoczenia - miał przy sobie telefon, z którego prawdopodobnie planował, lub tylko mógł wysadzić bombę, w tym także blok mieszkalny z wielkiej płyty, w którym mieszkał. Policja wie, że system jego ładunków wybuchowych był sprawny, ale nie ma pewności, czy doszłoby do detonacji. Obecnie jest to jeszcze sprawdzane.
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!