Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Następcy Witolda Gombrowicza

Redakcja
Logo konkursu literackiego WITOLDO 2010.
Logo konkursu literackiego WITOLDO 2010. www.mck.ostrowiec.pl
W ostatnim dniu VIII edycji Pikniku Gombrowiczowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego WITOLDO 2010 na najlepszy utwór inspirowany twórczością Witolda Gombrowicza.

Główny laureat i zdobywca 1 000 zł to Igor Wadowski z Krakowa, autor opowiadania „Hotelik”. Zwycięski tekst porusza obszar relacji damko-męskich, balansuje na granicy tematu tabu i jednocześnie trafnie diagnozuje wzajemne zależności między dwoma pozornie równymi uczestnikami relacji. Pewna, zdystansowana i świadoma siebie kobiecość kontra próbująca się odnaleźć w tym układzie, pozornie silna męskość.

W uzasadnieniu jury, w którym zasiadali: prof. Przemysław Czapliński, dr Aneta Pierścińska - Maruszewska, Monika Bolach i Maciej Milach zaznaczyło, że tekst wybrano jednogłośnie, a autorowi należą się gratulację za „godną podziwu umiejętność wykorzystania perwersji, która upokarza męskość bez wywyższenia kobiecości.” Wyróżnienia wręczono Cecylii Pierzchale z Krakowa za tekst „Bywa, że sobą zdumiewam siebie” i Adamowi Antończakowi z Wrocławia za „Owca idzie spać”.

Podczas finału konkursu, poza nazwiskami zwycięzców, zgromadzeni goście wysłuchali polemiki z (nieobecnym) Witoldem Gombrowiczem, jakiej podjął się Maciej Milach (parafraza „Autobiografii pośmiertnej”), mieli także okazję porozmawiać z Moniką Bolach, autorką książki „Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza”.

Nagroda WITOLDO 2010 została przyznana po raz drugi. W ubiegłym roku wyróżniono Aleksandrę Żywczyk za tekst „Sobą zdumiewam siebie” i Mateusza Pochecia za „Pamflet na babsztyla”. W tegorocznej edycji nadesłano rekordową ilość utworów. Zgodnie z dowolnością, jaką zakłada regulamin, pojawiły się wszystkie formy literackie. Wśród uczestników znalazła się spora grupa autorów, która ma na swoim koncie laury w innych ogólnopolskich konkursach literackich. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w kolejnych latach planowane będą książkowe publikacje pokonkursowe.

Jak informuje główny animator Pikniku z ramienia Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kamil Stelmasik, do końca czerwca można jeszcze ogladać instalację Leszka Mądzika "Z nocy Schulza" oraz wystawę "W stronę Schulza" w ostrowieckiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto