(© By Jan Harenburg (own fotography) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons)

Piętnastolatek z Kanady odkrył prawdopodobnie zaginione miasto Majów. Znajduje się ono w dżungli na półwyspie Jukatan. Uczeń nie uczestniczył w dalekiej wyprawie, dokonał odkrycia siedząc przy własnym biurku i analizując gwiazdozbiory i mapy satelitarne.

William Gadoury ma piętnaście lat i pochodzi z Quebecku. Na odkrycie naprowadziło go pytanie dlaczego Majowie budowali swoje siedziby z dala od rzek, na peryferyjnych terenach i w górach. Piętnastolatek wysnuł hipotezę, że Majowie lokowali miasta na wzór gwiazdozbiorów widocznych na niebie.

Gadoury przeanalizował 22 konstelacje zanim zdał sobie sprawę, że mapa 117 miast Majów pokrywa się z mapą nieba. 23. gwiazdozbiór, składający się z trzech gwiazd wskazał mu 118., nieodkryte dotąd miasto. Lokalizacja, którą wskazywała analiza nie była miejscem, które odkrywca mógł odwiedzić. Z prostego powodu znajduje się w sercu dżungli, w niedostępnym rejonie południowego Jukatanu.

Nastolatek skorzystał z map Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej nałożonych na mapy Google, by sprawdzić czy widoczne są na nich ślady zaginionego miasta - podaje Science Alert. Dalsze analizy zdjęć zrobionych przez satelity NASA i Japońskiej Agencji Kosmicznej JAXA ujawniły miejsce, wyglądające jak piramidy oraz 30 budynków.

"Istnieje wystarczająco dużo elementów wskazujących, że może to być struktura stworzona przez człowieka" - twierdzi Daniel De Lisle z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej.

Gadiury nazwał roboczo odrycie K’àak’ Chi’, co znaczy tyle, co "palenisko". Nastolatek będzie współpracował z Kanadyjską Agencją Kosmiczną przy dalszych badaniach.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!